• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Bíreš sa stretol s jedenástimi exministrami pôdohospodárstva. Odporúčajú prijať doktrínu s 19 bodmi

Bíreš sa stretol s jedenástimi exministrami pôdohospodárstva. Odporúčajú prijať doktrínu s 19 bodmi

Štát by mal tiež definovať úroveň potravinovej sebestačnosti Slovenska a opatrenia na jej dosiahnutie.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš vyzval na diskusiu bývalých ministrov pôdohospodárstva pôsobiacich v rezorte od 1. januára 1993. Svojimi odporúčaniami mali pomôcť budúcej vláde stabilizovať a dlhodobo udržateľne rozvíjať všetky sektory pôdohospodárstva na Slovensku.

Výsledkom diskusie dvanástich doterajších ministrov pôdohospodárstva je odporúčanie prijať doktrínu k pôdohospodárstvu s 19 bodmi.

Obsahom doktríny by malo byť napríklad uznanie pôdy ako základného výrobného nástroja, ktorý musí byť prednostne k dispozícii pre všetkých roľníkov. Ďalším bodom je definovanie rozsahu pozemkovej reformy a kontinuálne zabezpečenie pozemkových úprav vrátane budovania spoločných zariadení.

Kroky k potravinovej sebestačnosti

Nastaviť by sa mali ozdravné opatrenia pre pôdu s cieľom zabezpečiť jej dlhodobú schopnosť plniť svoje funkcie. Manažment pôdneho fondu na úrovni štátu sa má udržiavať na odbornej úrovni a bez politickej závislosti v prospech hospodáriacich roľníkov.


Štát by mal tiež definovať úroveň potravinovej sebestačnosti Slovenska a opatrenia na jej dosiahnutie. Exministri pôdohospodárstva tiež požadujú zachovanie princípu rovnosti šancí pre všetkých, ktorí chcú podnikať a pracovať v pôdohospodárstve a nastavenie férových vzťahov v rámci celého potravinového reťazca.

Viac mladých ľudí v poľnohospodárstve

Doktrína by mala hovoriť aj o zefektívnení úradnej kontroly potravín „z farmy na stôl“, či o vypracovaní a implementácii modelov vzdelávania na všetkých stupňoch základných, stredných a vysokých škôl o dôležitosti národného pôdohospodárstva a zabezpečení dostatku kvalifikovaných pracovníkov. Exministri tiež navrhujú zvýšiť motiváciu mladých ľudí pracovať v pôdohospodárstve zabezpečením primeranej mzdovej, sociálnej a rodinnej politiky.


Diskusie sa zúčastnili exministri pôdohospodárstva Peter Baco, Pavel Koncoš, Zsolt Simon, Miroslav Jureňa, Zdenka Kramplová, Stanislav Becík, Vladimír Chovan, Ľubomír Jahnátek, Gabriela Matečná, Ján Mičovský a Samuel Vlčan spolu so súčasným ministrom Jozefom Bírešom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie