• Dnes je: Sobota 16. októbra 2021 meniny má Vladimíra

Biomedicínske centrum SAV odmieta tvrdenia Matoviča, výsledky nemohli poškodiť reputáciu výrobcu Sputnika

Biomedicínske centrum SAV odmieta tvrdenia Matoviča, výsledky nemohli poškodiť reputáciu výrobcu Sputnika

„O tom, že výsledky doteraz uzavretých skúšok boli v súlade s normatívnou dokumentáciou výrobcu, už ŠÚKL verejnosť informoval.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) sa dôrazne ohradzuje voči tvrdeniam ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Centrum to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Rusi sa cítia byť dotknutí

Matovič vo svojom piatkovom vyhlásení uviedol, že ruská strana sa „cíti byť dotknutá tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zveril posúdenie vakcíny Sputnik V do rúk neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete“.

„Osem zo štrnástich skúšok bolo realizovaných v Biotechnologických laboratóriách BMC SAV, ktoré sú registrované v európskej databáze EudraGMP a certifikované na vykonávanie mikrobiologických, chemických a biologických skúšok liekov,“ uviedlo centrum v reakcii.

Konali v dobrej viere

O skutočnosti, že ďalších šesť skúšok bude uskutočnených vo vedeckých laboratóriách Virologického ústavu BMC SAV, bolo podľa centra vopred upovedomené Ministerstvo zdravotníctva SR aj ŠÚKL.


„O tom, že výsledky doteraz uzavretých skúšok boli v súlade s normatívnou dokumentáciou výrobcu, už ŠÚKL verejnosť informoval. Naše výsledky teda nijako nemohli poškodiť reputáciu výrobcu. BMC SAV konalo v dobrej viere s nadštandardným pracovným nasadením a v celej situácii sa zachovalo profesionálne a korektne,“ dodala Gáliková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie