• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Bihariová vyzvala Hegera k jasnému postoju, vybrať si má orgány činné v trestnom konaní alebo riaditeľa SIS (video)

Bihariová vyzvala Hegera k jasnému postoju, vybrať si má orgány činné v trestnom konaní alebo riaditeľa SIS (video)

Progresívne Slovensko nestojí v prípade odvolávania ministra vnútra Mikulca na žiadnej strane sporu.

15.6.2021 (Webnoviny.sk) - Predsedníčka Progresívneho Slovenska (PS) Irena Bihariová vyzvala predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO), aby sa buď jasne postavil za orgány činné v trestnom konaní (OČTK), alebo za riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorého pred mesiacom navrhol prezidentke na vymenovanie.

V tlačovej správe o tom informoval riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva s tým, že hnutie nestojí v prípade odvolávania ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) na žiadnej strane sporu.

Ani na tej, ktorú stvárňuje predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico, ani tej, ktorú reprezentuje Mikulec. V parlamente sa v utorok koná mimoriadna schôdza, na ktorej chce opozícia ministrovi vnútra vysloviť nedôveru. Schôdzu inicioval Smer-SD.

Chaos v réžii koalície

„Na jednej strane máme OČTK, ktoré väzobne stíhajú vysokých funkcionárov z polície, prokuratúry aj súdu, ktorí sú obvinení z toho, že za vlády Roberta Fica stvorili obludný mafiánsky systém. Na druhej strane máme SIS, ktorej riaditeľ vydal správu spochybňujúcu zákonnosť týchto procesov a spochybnil celý systém dôkazov založených na výpovediach spolupracujúcich obvinených, takzvaných kajúcnikov," priblížila Bihariová.

Podľa nej sa tento chaos neodohráva v politickom vzduchoprázdne, ale v réžii koalície. „SIS ovláda jeden koaličný partner, ministerstvo vnútra druhý koaličný partner. A bez ohľadu na to, kto v tomto chaose vystupuje ako zloduch a kto ako skrivodlivo poškodzovaný, je nemožné tváriť sa, že to nekompromituje vládu ako celok," doplnila.

Valášek nebude hlasovať

Nezaradený poslanec Národnej rady SR (NR SR) a člen PS Tomáš Valášek nebude hlasovať za ani proti návrhu na odvolanie ministra vnútra a na hlasovaní sa nezúčastní. Utajená správa SIS sa podľa neho nedá interpretovať inak ako tak, že buď kolosálne zlyháva časť polície, alebo samotná tajná služba.


„Obe inštitúcie, samozrejme, kontroluje koalícia. Táto istota, že minimálne jedna zo základných inštitúcii štátu sa zvrhla, je deprimujúca. Vláda ako taká rýchlo stráca moju dôveru," zdôraznil. Zároveň doplnil, že za odvolanie Mikulca nebude hlasovať, lebo „nechce pomáhať Ficovi dostať jeho kumpánov von z väzenia".

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie