• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Bieluha s prezývkou Hvaldimir priplávala do švédskych vôd, pred štyrmi rokmi sa ukázala v Nórsku aj s ruským postrojom

Bieluha s prezývkou Hvaldimir priplávala do švédskych vôd, pred štyrmi rokmi sa ukázala v Nórsku aj s ruským postrojom

Nórske úrady nechcú špekulovať o pôvode Hvaldimira.

30.5.2023 (SITA.sk) - Bieluhu žltobielu (Delphinapterus leucas), ktorú pred štyrmi rokmi v arktickom Nórsku spozorovali s postrojom pravdepodobne ruskej výroby a údajne pochádza z ruského vojenského zariadenia, podľa nórskych úradov spozorovali takmer 2 000 kilometrov južne pri švédskom pobreží.

Olav Lekve z Nórskeho úradu pre rybárstvo uviedol, že za uplynulé týždne sa bieluha rýchlo pohybovala a preplávala stovky kilometrov, pričom ju spozorovali pri Lysekile severne od Göteborgu. Švédske úrady to zatiaľ nekomentovali.

Minister si zažartoval

Minulý týždeň bieluhu, ktorej Nóri dali prezývku Hvaldimir, spozorovali vo vnútornej časti osloského fjordu. Úrad pre rybárstvo vtedy vyzval ľudí, aby sa vyhli kontaktu so zvieraťom, aby zaistil jeho bezpečnosť.

Úrad poukázal na to, že Hvaldimirovi hrozilo riziko zranenia, keď sa vo fjorde zišlo viac rekreačných lodí ako zvyčajne, keď sa ľudia snažili zahliadnuť obrovskú americkú lietadlovú loď USS Gerald R. Ford, ktorá nakrátko navštívila hlavné mesto Nórska.

Nórske úrady podľa Lekveho nechcú špekulovať o pôvode Hvaldimira.

Niekdajší švédsky minister zahraničia Carl Bildt v televízii TV4 zažartoval, aby Hvaldimir dostal vo Švédsku politický azyl, pričom povedal, že „je možné, že ide o utečenca, ktorý protestuje proti vojne (ruského vodcu Vladimira) Putina“ na Ukrajine.

Na ľudí je zvyknutá

Morský biológ Sebastian Strand v neziskovej organizácii Onewhale, ktorá vznikla za účelom ochrany Hvaldimira, uviedol, že „je to malá osamelá veľryba, ktorá dúfa, že nájde iné biele veľryby, s ktorými by sa mohol stretnúť“.

Strand pre TV4 vysvetlil, že pri pobreží Nórska a Švédska je zopár bieluh. „Pravdepodobne chce mať rodinu, ale trochu zle zaplával,“ dodal.

V roku 2019 bieluhu spozorovali v prístave neďaleko najsevernejšieho bodu Nórska, kde sa stala miestnou atrakciou. Bieluha, ktorá už nemá na sebe postroj, je už na ľudí zvyknutá, pričom pláva do doku a nosí plastové krúžky hodené do mora.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie