• Dnes je: Štvrtok 29. júla 2021 meniny má Marta

Bieloruské novinárky natáčali protesty proti Lukašenkovi, súd ich poslal na dva roky za mreže

Bieloruské novinárky natáčali protesty proti Lukašenkovi, súd ich poslal na dva roky za mreže

Novinárky boli obvinené z narušenia verejného poriadku.

18.2.2021 (Webnoviny.sk) - Bieloruský súd vo štvrtok poslal do väzenia dve novinárky. Tie predtým obvinili z narušenia verejného poriadku tým, že sa pokúšali zaznamenať dianie počas protestov v krajine.

Jekaterine Andrejevovej a Darii Čuľcovovej, ktoré zadržali v novembri, keď nakrúcali, ako polícia rozháňa protestujúcich v Minsku, súd vymeral dvojročné tresty odňatia slobody a uznal ich vinnými z "organizovania aktivít, ktoré hrubo narušujú verejný poriadok".

Pokrývali dianie pre poľskú televíziu

Obe novinárky na protestoch pokrývali dianie pre poľskú satelitnú televíziu Belsat, ktorá mapuje najmä Bielorusko. Obvinenia odmietli, pričom Andrejevová už predtým prípad pred súdom označila za vykonštruovaný.

Demonštrácie v Bielorusku vypukli po vlaňajších augustových prezidentských voľbách, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov triumfoval Alexander Lukašenko. Podľa protestujúcich boli výsledky zmanipulované a požadujú jeho rezignáciu.

Zatkli desaťtisíce demonštrantov

Na protestoch sa nezriedka zúčastnilo aj viac ako 100-tisíc ľudí. Podľa ľudskoprávnych aktivistov dosiaľ bieloruská polícia zadržala viac ako 30-tisíc demonštrantov. Viacerých bezpečnostné zložky zbili a v niektorých prípadoch údajne aj mučili.

USA aj Európska únia reagovali na výsledky bieloruských volieb a postup tamojších bezpečnostných zložiek proti demonštrantom uvalením sankcií na viacero bieloruských predstaviteľov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie