• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Bieloruská opozičná líderka Cichanovská dostala anonymný odkaz o smrti jej manžela, nepočula o ňom už štyri mesiace

Bieloruská opozičná líderka Cichanovská dostala anonymný odkaz o smrti jej manžela, nepočula o ňom už štyri mesiace

Cichanovská o svojom manželovi Siarhejovi nepočula od začiatku marca, listy pre neho už nedoručujú a jeho právnik ho nemohol navštíviť.

4.7.2023 (SITA.sk) - Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v utorok informovala, že dostala anonymný odkaz, že jej manžel zomrel vo väzení.

Cichanovská pre agentúru The Associated Press (AP) uviedla, že o svojom manželovi Siarhejovi nepočula od začiatku marca, listy pre neho už nedoručujú a jeho právnik ho nemohol navštíviť.

Chcel kandidovať proti Lukašenkovi

„Nič o ňom neviem. Nedostala som ani jeden list a cez jeho právnika nebola žiadna komunikácia,“ vyjadrila sa Cichanovská. Zároveň dodala, že nemá dôkaz o tom, že tvrdenie na spomenutom odkaze je pravdivé.

Siarheja Cichanovského zatkli v roku 2020 po tom, ako oznámil plány kandidovať v prezidentských voľbách proti vodcovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Jeho manželka napokon kandidovala namiesto neho a získala si rozsiahlu podporu ľudí naprieč krajinou.

Voľby podľa oficiálnych výsledkov napokon vyhral Lukašenko, čo opozícia a Západ označili za podvod a vyvolalo to masívne protesty.

Nič nevedno ani o ďalších

Cichanovská musela po tlaku úradov opustiť krajinu a jej manžela neskôr odsúdili na 19 a pol roka väzenia za organizovanie masových nepokojov.

Cichanovski nie je jediný väznený predstaviteľ opozície, o ktorom sa veľa nevie. O Viktarovi Babarykovi, bývalom bankárovi, ktorý tiež chcel kandidovať za prezidenta, už nikto nič nepočul 67 dní.

O manažérke jeho kampane Maryji Kalesnikavovej sa neobjavili žiadne správy už viac ako päť mesiacov. O ďalšom opozičníkovi Mikolovi Statkevičovi nebolo počuť už 145 dní.

Zámerná taktika úradov

„Ide o novú zámernú politiku úradov držať opozičných lídrov v úplnej informačnej izolácii. Je to pokus úradov zatlačiť nielen na politických väzňov, ktorým je odopieraný kontakt s vonkajším svetom a sú držaní v hrozných podmienkach, ale aj na ich rodiny, ktoré sú nútené žiť bez akýchkoľvek informácií o svojich blízkych,“ povedal pre AP Pavel Sapelko z ľudskoprávnej skupiny Viasna.

Podľa tejto organizácie je v Bielorusku za mrežami v súčasnosti 1 501 politických väzňov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie