• Dnes je: Sobota 04. februára 2023 meniny má Veronika

Biden zmiernil niektoré sankcie USA voči Venezuele po obnovení rozhovorov medzi Madurovou vládou a opozíciou

Biden zmiernil niektoré sankcie USA voči Venezuele po obnovení rozhovorov medzi Madurovou vládou a opozíciou

Rozhovory medzi Madurovou vládou a opozíciou sa v sobotu v Mexico City obnovili po viac ako ročnej prestávke.

27.11.2022 (Webnoviny.sk) - Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v sobotu zmiernila niektoré sankcie voči Venezuele týkajúce sa ropy v snahe podporiť novo obnovené rokovania medzi vládou prezidenta Nicolása Madura a jej opozíciou.

Po rokoch sankcií, ktoré dramaticky obmedzili zisky z ropy a zemného plynu smerujúce do Madurovej vlády, americké ministerstvo financií povolilo spoločnosti Chevron obnoviť „obmedzenú“ produkciu.

Zisky majú ísť na splatenie dlhu

Ešte pred niekoľkými mesiacmi Chevron a ďalšie americké spoločnosti dostali povolenie na vykonávanie základnej údržby vrtov, ktoré prevádzkujú s venezuelským štátnym ropným gigantom PDVSA.

Podľa novej politiky by zisky z predaja energie smerovali na splatenie dlhu voči Chevronu, a nie na dosahovanie ziskov PDVSA.

Rozhovory po viac než roku

Otázkou však zostáva, či sa budú uberať iným smerom ako predchádzajúce kolá rokovaní, ktoré nepriniesli zmiernenie patovej politickej situácie v krajine.

Vysoký predstaviteľ americkej administratívy, ktorý pod podmienkou anonymity informoval novinárov o krokoch USA, uviedol, že zmiernenie sankcií nesúvisí s úsilím Bidenovej administratívy o zvýšenie globálnej produkcie energií po ruskej invázii na Ukrajinu, a že po tomto rozhodnutí sa neočakáva významný vplyv na globálne ceny energií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Na diaľnici D1 sa stala reťazová nehoda, zrazilo sa osem áut

na dialnici d1 sa stala retazova nehoda zrazilo sa osem aut

4.2.2023 (Webnoviny.sk) - Na diaľnici D1 smere od Popradu na Prešov v 365. kilometri hlási polícia reťazovú dopravnú nehodu. Ako pre agentúru SITA potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, ide o zrážku asi ôsmich vozidiel. Podľa jej slov zatiaľ nie sú hlásené vážne zranenia, úsek je ale neprejazdný.

Polícia na sociálnej sieti informovala, že na miesto sa aktuálne presúvajú záchranné zložky.


Počasie