Keď spoločnosť nesúhlasila, predstavitelia boli podľa neho veľmi frustrovaní.
Biden tlačil na Facebook, aby cenzuroval obsah o COVID-19. V budúcnosti sa budem brániť, vyhlásil Zuckerberg
Poprední predstavitelia administratívy amerického prezidenta Joea Bidena tlačili na sociálnu sieť Facebook, aby počas pandémie cenzurovala niektorý obsah o COVID-19.
Vyjadril sa tak generálny riaditeľ spoločnosti Meta, ktorá Facebook vlastní, Mark Zuckerberg, pričom v liste predsedovi súdneho výboru Snemovne reprezentantov Jimovi Jordanovi napísal, že sa tak dialo mesiace a týkalo sa to napríklad aj humorného a satirického obsahu.
"Myslím si, že nátlak vlády nebol správny a je mi ľúto, že sme sa k tomu nevyjadrili otvorenejšie," napísal Zuckerberg v liste, ktorý je datovaný 26. augustom a zverejnený na sociálnych sieťach výboru. Podnikateľ uviedol, že niektoré rozhodnutia by dnes už neurobil a avizoval, že ak by sa niečo podobné opäť stalo, tak sa budú brániť.
"Keď sme čelili smrteľnej pandémii, táto administratíva podporovala zodpovedné kroky na ochranu verejného zdravia a bezpečnosti. Náš postoj bol jasný a konzistentný: sme presvedčení, že technologické spoločnosti a iné súkromné subjekty by mali brať do úvahy účinky, ktoré má ich konanie na americký ľud, a zároveň by mali nezávisle rozhodovať o informáciách, ktoré prezentujú," reagoval Biely dom na vyjadrenie šéfa spoločnosti Meta.
Šéfa komunikačnej platformy Telegram zatkla polícia na letisku pri Paríži, zastal sa ho Elon Musk
Šéfa komunikačnej platformy Telegram zadržala francúzska polícia. Pavla Durova zatkli po tom, ako jeho súkromné ??lietadlo pristálo na letisku Le Bourget severne od Paríža. Informuje o tom portál BBC s odvolaním sa na francúzske médiá.
Dôvodom zadržania 39-ročného miliardára je podľa úradov zatykač pre trestné činy súvisiace s populárnou aplikáciou na odosielanie správ.
Kriminálne používanie Telegramu
Vyšetrovanie sa údajne týka nedostatku moderátorov, pričom Durova obvinili z toho, že nepodnikol kroky na obmedzenie kriminálneho používania Telegramu.
Durov, ktorý sa narodil v Rusku, žije v Dubaji a má dvojité občianstvo Spojených arabských emirátov a Francúzska. Platforma Telegram je populárna najmä v Rusku ale aj na Ukrajine a v ďalších štátoch bývalého Sovietskeho zväzu.
V Rusku aplikáciu v roku 2018 zakázali, keďže Durov odmietol úradom odovzdať údaje o jej používateľoch. V roku 2021 však zákaz zrušili. Telegram je jednou z hlavných platforiem sociálnych médií podobne ako Facebook, YouTube, WhatsApp, Instagram, TikTok a Wechat.
Musk vyzval na prepustenie Durova
Durov založil Telegram v roku 2013 a z Ruska odišiel v roku 2014 po tom, ako odmietol splniť požiadavky vlády na odstránenie komunikácie opozičných komunít na svojej platforme VKontakte, ktorú predal.
Americký podnikateľ Elon Musk, ktorý je majiteľom siete X, sa po zatknutí Durova na svojej platforme vyslovil za jeho prepustenie.
Najčítanejšia najnovšia správa
Maďarsko hrozí posielaním migrantov do Bruselu. Preprava sa uskutoční „po zavedení európskeho postupu“, tvrdí Rétvári
7.9.2024 (SITA.sk) - Maďarská vláda v piatok naznačila, že s posielaním žiadateľov o azyl do Bruselu to myslí vážne. Tieto vyhrážky, ako aj krok samotný, majú vyvinúť tlak na Európsku úniu (EÚ), aby upustila od vysokých pokút voči Maďarsku za jeho azylovú politiku.
Jednosmerná cesta do Bruselu
Štátny tajomník Bence Rétvári na tlačovej konferencii v Budapešti vyhlásil, že EÚ chce prinútiť Maďarsko, aby dovolilo nelegálnym migrantom prejsť jeho hranice. Maďarsko podľa neho "ponúkne týmto nelegálnym migrantom dobrovoľne a bezplatne jednosmernú cestu do Bruselu".
S radom osobných autobusov s osvetlenými nápismi "Röszke-Brusel", čo je trasa, ktorou by sa migranti prepravovali z južnej hranice Maďarska so Srbskom do sídla EÚ v Belgicku, v pozadí Rétvári uviedol, že preprava sa uskutoční "po zavedení európskeho postupu", ale neuviedol, aký štatút budú mať žiadatelia o azyl po preprave.
"Ak chce Brusel nelegálnych migrantov, môže ich mať," dodal.
Orbánova vláda požaduje kompenzáciu
Idea posielania migrantov do Bruselu prišla v reakcii na júnové rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktorý Maďarsku nariadil zaplatiť pokutu 200 miliónov eur za porušovanie európskych azylových pravidiel a dodatočne milión eur denne, kým svoje zákony nezosúladí s európskou legislatívou.
Vláda nacionalistického premiéra Viktora Orbána uviedla, že v súvislosti s pokutami podá na EÚ žalobu a požaduje kompenzáciu za miliardy, ktoré podľa nej vynaložila na ochranu hraníc vrátane výstavby plotov chránených žiletkovým drôtom na južných hraniciach so Srbskom a Chorvátskom.
Únia má námietky voči Budapešti za to, že núti ľudí žiadajúcich o medzinárodnú ochranu cestovať na maďarské veľvyslanectvá v Srbsku alebo na Ukrajine a žiadať o cestovné povolenie, čím porušuje pravidlá EÚ, ktoré zaväzujú všetky členské krajiny, aby mali spoločné postupy udeľovania azylu.
Viac k téme: azylová politika, Maďarská vláda, Maďarský premiér, nelegálni migranti, žiadatelia o azyl
Zdroj: SITA.sk - Maďarsko hrozí posielaním migrantov do Bruselu. Preprava sa uskutoční „po zavedení európskeho postupu“, tvrdí Rétvári © SITA Všetky práva vyhradené.