• Dnes je: Štvrtok 28. marca 2024 meniny má Soňa

Bezpečnosť Ukrajiny je podľa Hegera aj bezpečnosťou Slovenska, vyzdvihol odvahu pri odpore Rusku

Bezpečnosť Ukrajiny je podľa Hegera aj bezpečnosťou Slovenska, vyzdvihol odvahu pri odpore Rusku

Premiér prijal poslankyne ukrajinského parlamentu a starostu mesta Melitopol.

29.3.2022 (Webnoviny.sk) - Je veľmi dôležité, aby malo Slovensko veľmi dobré vzťahy s Ukrajinou a aby to bol prosperujúci a stabilný sused Slovenska. Preto je potrebné Kyjevu priať mier a pomáhať mu, čo je dôležité pre celý región.

Bezpečnosť Ukrajiny je totiž aj bezpečnosťou Slovenska. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to povedal po stretnutí s poslankyňami Verchovnej rady Ukrajiny, starostom ukrajinského mesta Melitopoľ Ivanom Fedorovom a veľvyslancom Ukrajiny na Slovensku Jurijom Muškom.

Za posledné dva roky sme veľa investovali do vzťahov s Ukrajinou. Vypracovali sme konkrétny plán pomoci a rozvoja na ceste Ukrajiny do Európskej únie. Prišla ale brutálna invázia ruskej armády na územie Ukrajiny,“ povedal.

Vyzdvihol však odvahu Ukrajincov, ktorí sa dokázali vzoprieť ruskej armáde a ich nápor odrážajú viac ako mesiac. „Nečakal to ani Vladimir Putin. Ukrajinci nám ukazujú úžasné svedectvo o odvahe a o tom, že najväčšími hodnotami sú sloboda a mier,“ vyhlásil Heger. Premiér na záver zdôraznil, že Slovensko odsudzuje ruskú agresiu, zabíjanie nevinných ľudí a ničenie ich domovov.

Politické a obchodné elity chcú zvrhnúť Putina, majú už aj nástupcu. Uviedlo to ukrajinské ministerstvo obrany

Niektorí zástupcovia ruských politických a obchodných elít údajne zvažujú zvrhnutie prezidenta Vladimíra Putina, aby mohli byť znovu obnovené vzťahy Moskvy so západnými krajinami. S odvolaním sa na tvrdenie ukrajinských spravodajských služieb to uviedlo ukrajinské ministerstvo obrany.

Putinovým nástupcom by sa mal stať súčasný šéf Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexander Bortnikov.


Informáciu, ktorú priniesol ukrajinský denník Kyiv Independent, nebolo možné nezávisle overiť. Informoval o tom tiež aj internetový denník Ukrajinska pravda.


Časť týchto elít považuje za Putinovho nástupcu šéfa ruskej tajnej služby Federálna služba bezpečnosti (FSB) Alexandra Bortnikova.


Aj to je podľa nich jeden z dôvodov, prečo sa práve Bortnikov nedávno dostal do nemilosti ruského prezidenta.


Oficiálnym dôvodom pádu vodcu FSB mali byť fatálne chybné výpočty vo vojne proti Ukrajine.


Alexander Bortnikov


Správa Ruskej tajnej služby FSB: Rusko môže vojnu len rôznymi spôsobmi prehrať, čaká ho katastrofa


Práve Bortnikov a jeho oddelenie zodpovedali za analýzu postojov ukrajinského obyvateľstva a kapacitu ukrajinskej armády. Podľa hlavného spravodajského riaditeľstva Ministerstva obrany Ukrajiny je známe, že Bortnikov a niektorí ďalší vplyvní zástupcovia ruskej elity zvažujú rôzne možnosti, ako Putina od moci odstaviť.


Nie je vraj vylúčená otrava, náhla choroba alebo akákoľvek iná „náhoda“. Tiež podľa nich nie je vylúčené, že s týmito procesmi je spojený nedávny odliv čečenských jednotiek v severnom Kyjeve.

Správa, ktorá môže byť len súčasťou informačnej vojny medzi Ukrajinou a Ruskom, podľa ukrajinskej rozviedky prišla z ruskej strany. Podľa nej môže slúžiť nielen na nadviazanie spolupráce s ukrajinskými úradmi, ale aj na oslabenie vplyvu neoficiálneho prezidenta autonómnej Čečenskej republiky Ramzana Kadyrova.

Prezident Putin sa bojí atentátu, robí personálne „čistky“ a jedlo si necháva ochutnať

Ruský prezident Vladimir Putin sa obáva, že by naňho mohli spáchať atentát ľudia z jeho blízkeho okolia. Ako uvádza web marca.com odvolávajúci sa na správy Inside Edition, pre strach z možného otrávenia údajne prepustil už približne tisíc osobných zamestnancov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Personálne „čistky“ začal Putin asi pred mesiacom. Pravdepodobne už vtedy si uvedomoval, že jeho budúce činy prinesú nepokoje aj do radov ruského obyvateľstva. Putin si údajne vždy nechá ochutnať jedlo niektorým zo zamestnancov predtým, ako ho začne jesť. „Takéto správanie bolo v minulosti veľmi bežné u diktátorov alebo tyranov, ktorí sa zvyčajne boja o svoj život," píše Marca.

Podľa spomenutého webu sa mnoho ľudí mylne domnieva, že Putin by sa mal najviac obávať bohatých ruských oligarchov. V skutočnosti však majú moc zvrhnúť šéfa Kremľa generáli ruskej armády. V uplynulých dňoch sa objavili správy, že aj v armáde sa už Putin začal zbavovať nepohodlných ľudí, prípadne takých, ktorí dostatočne dobre nenaplánovali zverené úlohy v súvislosti s inváziou na Ukrajine. Putin i predstavitelia Kremľa napriek tomu vyhlasujú, že operácia na Ukrajine sa vyvíja podľa plánu.

Putin by mal skončiť za mrežami, tvrdí posledný žijúci prokurátor z Norimberského procesu

Benjamin Ferencz, posledný žijúci prokurátor v Norimberskom procese s nacistickými predstaviteľmi v rokoch 1945 - 1946, vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin by mal skončiť „za mrežami“. Povedal to v rozhovore pre britský The Mirror.

Zločiny, ktoré Rusko teraz pácha na Ukrajine, sú hanbou ľudskej spoločnosti. Zodpovední by sa mali zodpovedať za agresiu, zločiny proti ľudskosti a obyčajné vraždy. Čím skôr začnú ťahať zločincov pred súd, tým šťastnejší budeme,“ povedal Ferencz. Podotkol, že najprv by Rusko potrebovalo úplne novú vládu, aby Putina a jeho okruh najbližších spolupracovníkov mohli zatknúť a uväzniť.

Nepovažuje to však za nereálne a tvrdí, že Putin by napokon mohol skončiť vo väzení ako vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič. „Je to veľmi realistické,“ dodal Ferencz, ktorý 11. marca oslávi 102. narodeniny. „Všetko, čo potrebujeme, je odhodlanie to urobiť, Rusi nežijú na Mesiaci. Chcem vidieť Putina za mrežami. Je to možné.“ skonštatoval.

Putinovi nejde len o Doneck a Luhansk či Krym, podľa politológa nedokáže fyzicky kontrolovať získané oblasti Ukrajiny

Ruská federácia pod vedením prezidenta Vladimira Putina sa nebude chcieť uspokojiť len s kontrolou Doneckej a Luhanskej oblasti na Ukrajine a s anexiou polostrova Krym.

Pre agentúru SITA to povedal Pavel Havlíček, analytik Výskumného centra Asociácie pre medzinárodné otázky so sídlom v Prahe.

Novorusko a Malorusko

Mapa zobrazovala územie Ukrajiny rozdelené do viacerých celkov. Jedným z nich je takzvané Novorusko, ktoré by od Donbasu siahalo až po Charkov na východe a Odesu na západe.

V strede Ukrajiny od Poltavy po Žitomyr by vznikla Ukrajina, označovaná ako Malorusko. Táto časť by zahŕňala aj Kyjev. Západnú Ukrajinu by tvorili územia Halíče a Volyne a poslednými časťami by boli Zakarpatsko a Bukovina.

Na fyzickú kontrolu budú potrebné náklady

Iné scenáre podľa Havlíčka hovoria o rozdelení Ukrajiny podľa rieky Dneper. Dodáva však, že na fyzickú kontrolu väčšieho územia Ukrajiny bude musieť Rusko vynaložiť obrovské zdroje a náklady, ktoré by dozerali na poriadok v obsadených územiach.

„Každopádne to bude Rusko stáť už s ohľadom na dnes prebiehajúci gerilovú vojnu nesmierne množstvo zdrojov a kapacít,“ konštatoval Havlíček.

Snaha Moldavska je hodná potrestania

Politológ tiež zatiaľ vidí ako málo pravdepodobné, že by sa Putin pustil do ďalšej vojenskej expanzie, ktorá by mohla mať za cieľ napríklad Moldavsko, ktorého jedna časť, Podnestersko, je prakticky pod kontrolou Moskvy.

Snaha Moldavska dostať sa pod vedením prezidentky Maie Sandu do Európskej únie (EÚ) môže byť podľa Havlíčka nebezpečná a „hodná potrestania“. „Moldavské ozbrojené sily by potom neboli pre Putina žiadnou veľkou prekážkou. Z opačnej strany je ale riziko v tom, že by si Moskva znepriatelila ďalšiu krajinu a jej spoločnosť,“ uzatvára Havlíček.

Aké budú ekonomické dopady invázie Ruska na Ukrajinu? Analytik odporúča sledovať niekoľko faktorov

Invázia Ruska na Ukrajinu prekvapila Európu, svet a aj trhy. Ako povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, investori spustili výpredaj svojich rizikových akciových titulov a začali nakupovať bezpečné aktíva, ako sú drahé kovy a dlhopisy.

„Veľký rast nestability priniesol vystrelenie cien komodít ako uhlie, pšenica, ale aj ropa, kde cena preskočila 100 dolárov za barel. Ruská federácia je významným dodávateľom energetických surovín pre EÚ, čo spôsobilo markantné zvýšenie cien plynu,“ povedal Horňák.

Pokles výnosov nemeckých a slovenských štátnych dlhopisov nebol podľa neho až tak veľký. Desaťročné nemecké výnosy klesli o 6 bázických bodov z 0,23 % na 0,17 %, slovenské výnosy klesli z 0,66 % na 0,49 %.

Z Ruska k nám prúdi ropa aj plyn

Aj keď z hľadiska medzinárodného obchodu nepredstavuje Ukrajina a Rusko významných obchodných partnerov pre Slovensko, keď podiel importov a exportov sa pohybuje v jednotkách percent, Ruská federácia však podľa Horňáka dodáva na Slovensko až dve tretiny ropy a ropných produktov a viac než 90 % plynu.

„Ďalší vývoj konfliktu ukáže, ako a do akej miery bude zasiahnutá vzájomná ekonomická spolupráca a výmena tovarov a teda do akej miery bude zasiahnuté hospodárstvo. Okrem toho sa niektoré slovenské podniky vo veľkej miere spoliehajú na dodávky surovín z východu, napríklad železnej rudy,“ hovorí analytik.


Vzhľadom na tento vývoj existuje podľa Horňáka niekoľko faktorov, ktoré je v súčasnosti potrebné sledovať. Cena energií ostane s najväčšou pravdepodobnosťou podľa neho zvýšená, čo sa bude prelievať aj do cien iných tovarov a služieb, čím by miera inflácie mohla dosahovať vyššie úrovne aj v ďalšom období.

Tlak na verejné financie vzrastie

V prípade narušenia dodávateľsko-odberateľských reťazcov a útlmu aktivity v dôsledku vysokých cien vstupov, materiálov, tovarov môže zároveň prísť pokles ekonomickej výkonnosti cez zníženie investícií a spotreby domácností. Do popredia sa podľa analytika dostáva hrozba kombinácie nižšieho ekonomického rastu a zvýšenej inflácie.

Samotné napätie a nestabilita budú podľa analytika negatívne vplývať na rozhodovanie ekonomických subjektov, vzrastie tlak na verejné financie, a to nielen prostredníctvom nákladov súvisiacich s konfliktom, ale aj potenciálna pomoc ekonomike pri zvládaní sťažených podmienok.

„Pravdepodobnosť skorého zvyšovania sadzieb ECB je o niečo nižšia. Cena peňazí dlhších splatností na trhu však zatiaľ veľmi neklesla, takže trh so sprísňovaním menovej politiky stále počíta,“ dodal Horňák.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. marec 2024

horoskopy na dnes stvrtok 28 marec 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. marec 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Už nevyčkávajte, dnes treba konať. Poobede si môžete vydýchnuť, všetky úlohy budete mať pod kontrolou. Pozor na zdravie, dnešný výkon vás zaťaží.

Býk 21.4. - 21.5.

Zosilnený vzťah k štúdiu, ako aj potreba zmeny vás bude dostatočne napĺňať, takže sa dnes určite nudiť nebudete. Pripravuje sa neobyčajný zážitok, ak k nemu prispejete.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite prílev energie. Využite ju pre rodinu! Zdá sa, že ste ju v poslednom čase zanedbali. Partner sa vám s niečím zdôverí, majte ohľad na jeho mienku.

Rak 22.6. - 22.7.

Zdá sa, že ste svoju rodinu v poslednom období zanedbali. Nezachádzajte priďaleko! Dnes a zajtra môžete všetko dobehnúť. Zmena vás poteší.




Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. marec 2024





Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie