• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Bezdymová zóna na Pohode 2023 v znamení recyklácie, humoru a jedinečných zážitkov!

Bezdymová zóna na Pohode 2023 v znamení recyklácie, humoru a jedinečných zážitkov!

Obľúbený festival Pohoda štartuje 6.

22.6.2023 (SITA.sk) - Tento rok bude zóna udržateľnejšia a zameraná na recykláciu. Počas dvoch dní 7. a 8.júla čaká návštevníkov skvelý program. Okrem zábavy, vizuálnych a zmyslových zážitkov, na vás čaká aj zaujímavá talkshow, ktorú povedie obľúbená komička Simona Salátová so skvelými hosťami na tému recyklácia tabakových zvyškov. Chýbať nebude vystúpenie medzinárodne úspešných hudobných interpretov ako Pišta Kráľovič alias FVLCRVM či Adama Pavlovčina alias ADONXS.

Svet bez dymu opäť na Pohode 2023

Organizátori legendárneho festivalu a spoločnosť Philip Morris sa aj tento rok v rámci osvety o škodlivosti cigaretového dymu dohodli, že priamo v areáli nebude možné zakúpiť žiadne klasické cigarety. Návštevníci (18+) budú môcť navštíviť aj interaktívne laboratórium "Svet bez dymu". Vo vynovenom laboratóriu bude možné pozrieť si aj dizajnovú inštaláciu z recyklovaných tabakových filtrov. Súčasťou laboratória je zároveň chillout zóna s pohodlným sedením s možnosťou relaxu pri tabletových kvízoch.

"Veľmi nás teší, že sa aj tento rok môžeme zúčastniť festivalu Pohoda v plnom nasadení. Pre návštevníkov sme v našej Bezdymovej zóne opäť pripravili vynikajúci program. Môžu sa tešiť na rôznych umelcov a stand-up komikov a ďalšie zaujímavé prekvapenia. Na festival aj tento rok prinášame návštevníkom edukačné vedecké laboratórium profesora Dohorela, kde sa dozvedia viac o škodlivosti cigaretového dymu, rozdiel medzi dechtom a nikotínom, ale aj o dostupných vedeckých riešeniach určených dospelým fajčiarom, ktorí by inak pokračovali vo fajčení cigariet. Zároveň sa návštevníci v Bezdymovej zóne môžu tešiť na zaujímavú talkshow so Simonou Salátovou a jej hosťami a workshop z dielne technologického startupu EcoButt na tému recyklácie použitých tabakových zvyškov", uviedla Beáta Kujanová, komunikačná manažérka Philip Morris Slovensko.

Spolu sme zodpovednejší

Okrem vynoveného laboratória "Svet bez dymu" čaká 7. júla o 14:00h návštevníkov Bezdymovej zóny talkshow "EcoButtni svet svojou cestou" o recyklácii tabakových filtrov. Vedeli ste, že na Slovensku máme prvú cestu z recyklovaných ohorkov a tabakových náplní? S týmto nápadom prišiel mladý muž, Hugo Repáň, ktorého spolu s ďalšími hosťami vyspovedá Simona Salátová. Po nej si nenechajte ujsť workshop, počas ktorého sa dozviete ako prebieha recyklácia cigaretových ohorkov a tabakových náplní a kde sa spracovaná zmes ekologicky využíva.

Na festivale Pohoda bude umiestnených až 70 košov na použité tabakové filtre , ktorých obsah bude EcoButt odvážať na recykláciu. Návštevníci festivalu sa môžu podieľať na tom, aby cigaretové ohorky či tabakové náplne neskončili na zemi a v prírode, ale v asfaltovej ceste. Taktiež bude k dispozícii 10 000 kusov vreckových popolníkov s textom "Neodhadzuj a zbieraj”.

Program plný humoru a hudby

Rovnako ako hudobná časť na Pohode, aj tá v Bezdymovej zóne prinesie návštevníkom množstvo skvelých momentov. Moderátorom dvojdňového programu bude známy stand-upista Jakub "Zitron" Ťapák, ktorý publikum zabaví aj v stand-up vystúpení so Simonou Salátovou. Návštevníci sa môžu taktiež tešiť na spoločné vystúpenie Simony a Joea Trendyho. Nebude chýbať ani celovečerný párty program, o ktorý sa postará známy slovenský DJ a producent Pišta Kráľovič alias FVLCRVM počas IQOS NIGHT by FVLCRVM s jeho obľúbenými DJ Setmi. V spolupráci s FVLCRVM sme vytvorili večer nabitý známymi hudobnými hviezdami ako BLAME YOUR GENES DJ Set, WHITHE DJ Set, WYME či SEAFUR. Môžete sa tiež tešiť na medzinárodne úspešného speváka Adama Pavlovčina alias ADONXS. Populárny spevák a skladateľ predstaví publiku špeciálnu IQOS pieseň, ktorú zložil pri príležitosti novej limitovanej edície IQOS IIuma WE. Pieseň je navyše výnimočná aj tým, že na tvorbe jej textu sa podieľali aj členovia IQOS Club, ktorí ju kreovali spolu s Adamom.

Taktiež budete mať možnosť stretnúť sa so Simonou Salátovou, FVLCRVM, a ADONXS počas plánovaných MEET&GREET v Bezdymovej zóne.

Trendové vychytávky pre skvelé dobrodružstvo

Návštevníci Bezdymovej zóny si tento rok odnesú zážitky a spomienky vo forme krátkeho videa z 360° fotobúdky, či z escape room, v ktorej ide o únik zo sveta dymu do sveta bez dymu. Taktiež budú môcť súťažiť o atraktívne ceny splnením aktivít. V Bezdymovej zóne čaká dospelých návštevníkov zväčšený, vynovený priestor a udržateľnejšie riešenia.

Limitovaná edícia exkluzívne v predpredaji

V rámci festivalu Pohoda bude exkluzívne predstavená limitovaná edícia IQOS ILUMA WE, ktorú si záujemcovia, dospelí užívatelia, môžu zakúpiť v predpredaji priamo v Bezdymovej zóne od 6. júla. V predaji bude k dispozícii v IQOS predajniach od 10. júla. Farebnosť limitovanej edície znázorňuje rozmanitosť, ale aj jednotu a spolupatričnosť komunity 13,5 milióna dospelých na celom svete, ktorí prestali fajčiť klasické cigarety a prešli na túto bezdymovú alternatívu.

Harmonogram programu v Bezdymovej zóne Pohoda 2023:

(vstup iba pre osoby staršie 18 rokov)

Piatok 7.7.2023

14:00 – 15:00 ECOBUTTNI SVET SVOJOU CESTOU (TALKSHOW + WORKSHOP)

15:30 ROZHOVOR S FVLCRVM

16:00 MEET & GREET FVLCRVM

17:00 - 18:00 STAND-UP SIMONA SALÁTOVÁ & JOE TRENDY

18:15 MEET & GREET WITH SIMONA SALÁTOVÁ

19:20 – 20:20 SEAFUR

21:40 – 22:40 BLAME YOUR GENES DJ Set

24:00 – 02:00 FVLCRVM

Sobota 8.7. 2023

13:00 - 15:00 BRUNCH S DARČEKOVÝM PREKVAPENÍM

14:00 - 15:00 ADONXS KONCERT

15:30 ROZHOVOR SO SIMONOU SALÁTOVOU

16:00 ROZHOVOR S ADONXS

16:30 MEET & GREET ADONXS

16:30 – 17:30 STAND-UP SIMONA SALÁTOVÁ & JAKUB ZITRON ŤAPÁK

17:45 MEET & GREET SIMONA SALÁTOVÁ

19:20 – 20:20 WYME

21:40 – 22:40 WHITHE DJ Set

24:00 – 02:00 FVLCRVM

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie