• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Bezdôvodne nás bili a mučili, opísali Srílančania teror ruských vojakov v zajatí

Bezdôvodne nás bili a mučili, opísali Srílančania teror ruských vojakov v zajatí

Skupinu siedmich Srílančanov zajali ruské sily v máji a odviedli ich do továrne v meste Vovčansk blízko ruských hraníc, kde ich využívali na nútené práce.

20.9.2022 (Webnoviny.sk) - Oslobodenie ukrajinského mesta Izium spod ruskej okupácie prinieslo viacero obvinení zo zverstiev páchaných ruskou armádou. Medzi mnohými svedectvami sa objavili aj výpovede skupiny Srílančanov, ktorí boli mesiace v ruskom zajatí, informuje spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Štvormesačná nočná mora

Skupinu siedmich Srílančanov zajali ruské sily v máji, keď sa vydali na dlhý pochod z ich domova v Kupiansku na severovýchode Ukrajiny. Smerovali do relatívneho bezpečia v Charkove, vzdialenom asi 120 kilometrov.

Hneď na prvom kontrolnom stanovišti ich však zadržali ruskí vojaci. Zakryli im oči, zaviazali ruky a odviedli ich do továrne v meste Vovčansk blízko ruských hraníc. Tak sa začala ich štvormesačná nočná mora v zajatí, kde ich využívali na nútené práce i mučili.

Skupina, ktorú tvoria mladí muži - prevažne dvadsiatnici, a jedna 50-ročná žena, bola na Ukrajine za prácou alebo štúdiom. Mužov Rusi zavreli do spoločnej miestnosti a Mary Edit Uthajkumar držali oddelene.


Väzni dostávali veľmi málo jedla, mali každý deň povolenú jednu dvojminútovú návštevu toalety a občas im dovolili sa osprchovať, tiež maximálne na dve minúty.

Bitky a mučenie

Mary pre BBC hovorila o tom, že Rusi mali vo zvyku ich biť, keď ich pustili do sprchy. Muži tiež opísali, ako ich vojaci bez príčiny bili, napríklad keď sa opili. Jeden z nich novinárom ukázal prsty na nohách, na ktorých mu pri mučení strhli nechty, pričom takéto mučenie údajne podstúpil aj ďalší z nich.


Rusko opakovane odmieta obvinenia z útokov na civilistov a páchania vojnových zločinov, no svedectvá Srílančanov dopĺňajú mnohé ďalšie správy o zverstvách páchaných okupačnými vojskami, konštatuje BBC.


Skupina sa dostala na slobodu až po tom, ako ukrajinská armáda začala oslobodzovať oblasti na východe krajiny, vrátane Vovčanska, a následne sa znovu vydali na pochod do Charkova.


Vtedy si ich niekto všimol a zavolal políciu. V súčasnosti už sú Srílančania v Charkove, kde majú zdravotnú starostlivosť i nocľah a dostali tiež nové oblečenie.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie