• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Bez pečene telo nedokáže fungovať, detoxikácia nemusí stačiť na jej vyliečenie

Bez pečene telo nedokáže fungovať, detoxikácia nemusí stačiť na jej vyliečenie

Ľudia môžu podceňovať ochorenie pečene, pretože príznaky nie sú vždy viditeľné alebo sú viditeľné až v závažnejšom štádiu.

19.10.2023 (SITA.sk) - Navyše, často chýba aj povedomie o tom, aká dôležitá je pečeň pre naše zdravie a aké ťažké je liečiť jej pokročilé ochorenie. Vážne poškodenej alebo chorej pečeni len detoxikácia nepomôže.

Pečeň je dôležitý orgán, ktorý v tele plní viacero životne dôležitých funkcií. Zabezpečuje detoxikáciu, keďže filtruje a odstraňuje toxíny, lieky a škodlivé látky z krvi. Pomáha metabolizovať tuky, bielkoviny a sacharidy, premieňa glukózu na glykogén, ktorý skladuje a produkuje aj žlč, ktorá je nápomocná pri trávení. Uchováva tiež dôležité živiny, ako sú vitamíny a minerály a uvoľňuje ich podľa potreby tela. Pomáha aj regulovať hladinu cukru v krvi, krvný tlak a cholesterol. Bez pečene teda naše telo nedokáže fungovať.

"Pečeň hrá dôležitú úlohu v tráviacom trakte tým, že tvorí žlč, ktorá pomáha štiepiť tuky a pomáha ich aj emulgovať, vďaka čomu sú ľahšie stráviteľné. Žlč sa hromadí v žlčníku a v prípade potreby sa uvoľňuje do tenkého čreva. Pečeň tiež hrá hlavnú úlohu pri metabolizme živín a toxínov a produkuje mnoho dôležitých bielkovín, ako je napr. albumín alebo rôzne faktory krvnej zrážanlivosti. Okrem toho pečeň pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, ukladá vitamíny a minerály a pomáha aj pri tvorbe niektorých hormónov," povedal gastroenteológ a autor kníh Zdravé črevo a trávenie a Zdravie bez liekov - doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH.

Pečeň Slovákov ohrozuje stukovatenie

Na zdravie pečene vplýva najmä náš životný štýl, ale aj niektoré ochorenia či lieky. Čoraz častejšie sa v našej populácii vyskytuje nealkoholové stukovatenie pečene známe pod skratkou NAFLD. Pri steatóze sa v pečeni hromadí abnormálne množstvo tuku, čo môže viesť k zápalu a poškodeniu pečene. Lekár ju väčšinou odhalí len náhodou, môže pritom v niektorých prípadoch skončiť až cirhózou.

"Je rozdiel v stukovatení pečene u ľudí, ktorí pijú a nepijú alkohol. Tukové ochorenie pečene sa bežne delí na dva typy. Na alkoholické stukovatenie pečene a nealkoholické stukovatenie pečene. Alkoholické stukovatenie pečene je spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu, čo môže viesť k hromadeniu tuku v pečeni. To môže prejsť do vážnejšieho poškodenia pečene, ako je alkoholická hepatitída a cirhóza.

Nealkoholické stukovatenie pečene nie je spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu, ale skôr inými faktormi, ako sú obezita, inzulínová rezistencia a vysoká hladina tukov v krvi. Nealkoholické stukovatenie pečene môže tiež progredovať do závažnejšieho poškodenia pečene, ako je nealkoholická steatohepatitída a cirhóza," vysvetlil doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH.

Pripomenul, že aj keď sa pri oboch typoch stukovatenia hromadí tuk v pečeni, ich základné príčiny sú odlišné a vyžadujú si preto rôzne prístupy k liečbe a manažmentu.

Čo keď pečeň nefunguje?

Keď je pečeň chorá, ovplyvňuje to niekoľko dôležitých funkcií tela, upozorňuje doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH. Pečeň pomáha odstraňovať toxíny a odpadové látky z tela. Ak nefunguje správne, môžu sa hromadiť a spôsobiť celý rad problémov. Narušiť sa tiež môže metabolizmus sacharidov, bielkovín a tukov.

Pečeň produkuje žlč, ktorá pomáha rozkladať tuky. Keď je pečeň chorá, môže to spôsobiť problémy trávením. Zdravá pečeň je dôležitá pre zrážanie krvi, keďže sa v nej tvorí niekoľko bielkovín potrebných na zrážanie krvi. Keď je pečeň chorá, nemusia sa vytvárať, čím sa zvyšuje riziko krvácania.

Pečeň tiež hrá úlohu pri regulácii hormónov v tele. Keď nefunguje správne, hladiny hormónov sa môžu stať nevyváženými, čo môže viesť k rôznym príznakom.

Pečeň je schopná regenerácie, detoxikácia však nemusí stačiť

Pečeň je orgán, ktorý je schopný rýchlej regenerácie vďaka svojej jedinečnej štruktúre a funkciám. Nevie sa však regenerovať donekonečna.

"Skladá sa zo špecializovaných buniek nazývané hepatocyty, ktoré majú schopnosť sa v prípade potreby deliť a regenerovať. Je to nevyhnutné, pretože pečeň je zodpovedná za spracovanie a detoxikáciu rôznych látok, ktoré vstupujú do tela, vrátane liekov, alkoholu a toxínov. Okrem toho pečeň tiež produkuje dôležité bielkoviny, ako je albumín a faktory zrážanlivosti, a ukladá glukózu ako glykogén," uviedol doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH.

Priblížil, že pečeň je veľký orgán, ktorý má vysokú rezervnú kapacitu. To znamená, že aj keď je poškodená alebo odstránená veľká časť pečene, zvyšná časť môže kompenzovať takúto stratu. "Okrem iného má aj jedinečnú štruktúru, ktorá jej umožňuje rýchlu regeneráciu. Skladá sa totiž z tisícov malých funkčných jednotiek nazývaných lalôčiky-lobuli. Každý lalok má centrálnu žilu a vetvy pečeňovej artérie a žlčovodu. To umožňuje, aby sa jednotlivé laloky pečene regenerovali nezávisle od seba," doplnil odborník.

Upozornil však, že v prípade vážne poškodenej či chorej pečene len detoxikácia nemusí stačiť na vyliečenie. Priblížil, že si to môže vyžadovať užívanie liekov, zmenu životného štýlu a niekedy aj chirurgické zákroky, ktoré sa používajú na riešenie základnej príčiny a na podporu hojenia pečene. Odporúča preto poradiť sa s hepatológom alebo gastroenterológom o vhodnom pláne liečby pre každého jednotlivca s "chorou pečeňou".

Pomôžu aj fosfolipidy

Pri stukovatenej pečeni bývajú dôležité režimové opatrenia. Pomôcť jej môžeme tiež fosfolipidmi, ktoré obsahuje aj voľnopredajný liek Essentiale® 300 mg. Obsahuje prírodné zlúčeniny podobné fosfolipidom, ktoré sa vyskytujú v tele. Esenciálne fosfolipidy zahŕňajú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou buniek pečene a prispievajú k ich regenerácii a lepšej funkcii. Týmto spôsobom sa zlepšujú metabolické a detoxikačné procesy v pečeni. Odporúčaná dĺžka užívania lieku Essentiale® 300 mg by mala byť najmenej 1-3 mesiace. Veľkou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich vysoká znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.

Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie