• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Betlehemy a ich história. Tradíciu zaviedol František z Assisi a rozkvet zaznamenali po roku 1989

Betlehemy a ich história. Tradíciu zaviedol František z Assisi a rozkvet zaznamenali po roku 1989

Na území dnešného Slovenska sa jasličky začali stavať od 13.

24.12.2020 (Webnoviny.sk) - Tradíciu betlehemov alebo jasličiek zaviedol svätý František z Assisi, zakladateľ rehole františkánov. Na Vianoce v roku 1223 pripravil v jaskyni v talianskom Grecciu jasle, do ktorých uložil živé dieťa.

Vedľa stála Mária a Jozef, priviedli aj osla a vola.

Napodobnením situácie opísanej v Biblii chcel František upozorniť spolubratov aj miestnych ľudí na maximálnu chudobu, v ktorej sa Boh rozhodol prísť na svet.

Najhonosnejšie betlehemy

V nasledujúcich rokoch si obyvatelia Greccia sami pripravovali živé aj umelé betlehemy a podľa Františkovho príkladu si rozdávali darčeky, aby napodobnili lásku Boha, „ktorý sa nám sám dal ako dar". Tento zvyk sa neskôr rozšíril do všetkých krajín.

Najhonosnejšie betlehemy sa stavali vo františkánskych a kapucínskych kostoloch a na ich výzdobe sa podieľali poprední umelci a vladári.


Neskôr ich vystriedali gotické krídlové oltáre. Známe sú drevené reliéfy narodenia Krista z okruhu Majstra Pavla v kostole svätého Jakuba v Levoči, z Hlohovca, alebo z kostola svätého Egídia v Bardejove, ktoré pochádzajú z prelomu 15. a 16. storočia.

Betlehemy v životnej veľkosti

V období baroka sa v kostoloch stavali honosné betlehemy v životnej veľkosti. S postupným rastom počtu figúrok sa však ich rozmery zmenšovali. K svätej rodine pribúdali anjeli, traja králi, pastieri a ďalšie postavy a zvieratá. Koncom 18. storočia vydal Jozef II. nariadenie, ktorým zakázal stavať v kostoloch betlehemy.


Tento úradný zásah znamenal paradoxne masový rozkvet betlehemov, pretože ľudia ich v zjednodušenej podobe začali stavať doma. Keďže autormi domácich betlehemov boli rezbári, hovorí sa o nich ako o ľudových betlehemoch.


Nový rozkvet zaznamenali betlehemy po roku 1989. Ide o originálne diela, ktoré už nemožno zaradiť medzi ľudové betlehemy. Súčasnú líniu reprezentuje najmä dielo Jozefa Pekaru, ktorého pohyblivý Slovenský betlehem je trvalo vystavený v Rajeckej Lesnej pri Žiline.

Ako prežiť šťastné a bezpečné Vianoce v lockdowne. Stačí dodržiavať päť základných pravidiel

Čo robiť, aby sa vám ryba pri vyprážaní nerozpadla? Jednoduché kulinárske tajomstvá šéfkuchárov

Ako prežiť pokojné Vianoce bez pokút. Prehľad najdôležitejších opatrení platných počas sviatkov

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie