• Dnes je: Štvrtok 28. októbra 2021 meniny má Dobromila, Kevin

Berlínska polícia riešila problém s protestujúcimi proti výstavbe diaľnice, zadržala aj 13 žurnalistov

Berlínska polícia riešila problém s protestujúcimi proti výstavbe diaľnice, zadržala aj 13 žurnalistov

„Na stavenisko vstúpili spolu s aktivistami, takže sme ich považovali za účastníkov protestu," povedal hovorca polície.

5.6.2021 (Webnoviny.sk) - Polícia v Berlíne v sobotu zadržala 13 žurnalistov, ktorí informovali o proteste environmentalistov proti výstavbe diaľnice v nemeckom hlavom meste. Žurnalisti pokrývali blokádu staveniska diaľnice A100 aktivistami z organizácie Sand im Getriebe.

Na stavenisko vstúpili spolu s aktivistami, takže sme ich považovali za účastníkov protestu," povedal hovorca polície Martin Halweg. Teraz sú vyšetrovaní pre podozrenie z nedovoleného vstupu na stavenisko, ktoré prevádzkuje spoločnosť Autobahn GmbH, uviedol hovorca.

Jörg Reichelt, generálny riaditeľ novinárskeho odborového zväzu DJU v Berlíne a spolkovej krajine Brandenbursko, obvinil políciu z bránenia reportérom vykonávať ich prácu. Reichelt je jedným zo zadržaných novinárov a hrozí mu obvinenie z nedovoleného vstupu na stavenisko.

Na demonštrácii sa zúčastnilo približne 300 ľudí. Polícia z miesta fyzicky odviedla niekoľkých protestujúcich predtým, ako zvyšní súhlasil s tým, že im dovolia odísť, ak sa nechajú sfotografovať pre identifikáciu, povedal hovorca polície.

Ochranárske organizácie tvrdia, že budovanie nových diaľnic v Berlíne a v iných častiach krajiny podkopáva snahu Nemecka o redukciu skleníkových plynov. Argumentujú, že miliardy eur vynaložené na cesty by sa mohli radšej použiť na dopravnú infraštruktúru, ktorá je priateľská voči klíme, napríklad na železnice.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie