• Dnes je: Utorok 26. októbra 2021 meniny má Demeter

Benzíny by nemali na slovenských pumpách zdražieť, ceny sú však podľa analytičky vyššie ako vlani

Benzíny by nemali na slovenských pumpách zdražieť, ceny sú však podľa analytičky vyššie ako vlani

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné.

Ceny benzínu na pumpách tri týždne po sebe klesali. V 35. tohtoročnom týždni však už mierne vzrástli. V nasledujúcich dňoch by mali ceny na slovenských pumpách stagnovať.

„Vzhľadom na aktuálny vývoj na ropnom trhu predpokladáme, že ceny na pumpách by v ďalšom týždni mohli skôr stagnovať,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

V 35. tohtoročnom týždni ceny 95-oktánového benzínu vzrástli o 0,8 % a dostali sa tak na priemernú úroveň 1,417 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu vzrástli o 0,2 % na hodnotu 1,606 eura za liter. Ceny nafty sa zvýšili najvýraznejšie, a to o 1 % na priemernú hodnotu 1,268 eura za liter.

Po pandémii došlo k oživeniu

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o zhruba 23 % a benzín 98 o takmer 20 %. Drahšia ako pred rokom je aj nafta, a to približne o 22 %.


„Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že po pandémii došlo k ekonomickému oživeniu, k väčšej mobilite ľudí a spolu s dovolenkovou sezónou sa vrátila aj chuť cestovať. Dopyt po rope teda rástol,“ dodala Glasová.

V auguste ceny rástli

Na začiatku augusta začali ceny na ropnom trhu postupne klesať a približovali sa aj k hladine 66 amerických dolárov za barel. Koncom augusta ale už ropa opäť zamierila nahor a vyšplhala sa aj nad 73 dolárovú hranicu.

Počas minulého týždňa sa ceny ropy pohybovali v rozpätí 71 až 73 dolárov. Brzdiaco na ceny ropy pôsobia podľa analytičky obavy z narastajúceho počtu infikovaných novým delta variantom koronavírusu, čo zvyšuje neistotu ohľadom ďalšieho vývoja dopytu po rope.

Za znížením je aj Čína

Pod zníženie cien ropy sa podpísala aj Čína, ktorá uviedla, že chce znížiť ceny ropy a preto uvoľní ropu zo svojich strategických rezerv. Smerom nahor naopak tlačili ropu počas minulého týždňa správy o pomalom obnovovaní produkcie v USA po hurikáne Ida.


„Očakávame, že zhoršujúca sa pandemická situácia bude ropu ovplyvňovať ešte výraznejšie s príchodom jesenných mesiacov. Riziko opätovného poklesu dopytu po rope totiž narastá. Preto neočakávame, že by v nasledujúcom období dochádzalo k výraznejšiemu cenovému rastu ropy. Okrem toho platí, že leto sa blíži ku koncu a s ním aj motoristická sezóna,“ uzavrela Glasová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie