• Dnes je: Streda 27. októbra 2021 meniny má Sabína

Benzíny a nafta by tento týždeň zdražieť nemali, predpokladá analytička

Benzíny a nafta by tento týždeň zdražieť nemali, predpokladá analytička

Od začiatku augusta začali ceny na ropnom trhu postupne klesať.

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach už druhý týždeň po sebe klesajú. Analytička 365.bank Jana Glasová neočakáva v nasledujúcom týždni návrat k zdražovaniu benzínov a nafty. „Leto sa blíži ku koncu a s ním aj motoristická sezóna. Vzhľadom na aktuálny vývoj na ropnom trhu predpokladáme, že ceny na pumpách by v tomto týždni mohli skôr stagnovať,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

Tankovanie stále drahšie ako vlani

V 33. tohtoročnom týždni klesli ceny 95-oktánového benzínu o 1,1 % a dostali sa tak na priemernú úroveň 1,409 eur za liter. Ceny 98-oktánového benzínu klesli podobne o jedno percento na hodnotu 1,604 eur za liter. Inak tomu nebolo ani pri nafte, ktorej ceny sa znížili ale len mierne o 0,2 % na úroveň 1,256 eur za liter.

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o zhruba 20 % a benzín 98 o 18 %. Drahšia ako pred rokom je aj nafta, a to približne o pätinu. „Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že po pandémii došlo k ekonomickému oživeniu, k väčšej mobilite ľudí a spolu s dovolenkovou sezónou sa vrátila aj chuť cestovať. Dopyt po rope teda rástol,“ podotkla Glasová.

Vývoj svetových cien ropy

Od začiatku augusta začali ceny na ropnom trhu postupne klesať. Minulý týždeň ropa zaznamenala aj výraznejšie straty a dostala sa až k úrovni 66 amerických dolárov za barel. Počas tohto týždňa ale opäť ropa zamierila nahor a vyšplhala sa dokonca nad 72 dolárovú hranicu. „Podporili ju hlavne informácie z USA o rastúcom dopyte po benzíne. Ten je výsledkom klesajúcich zásob ropy aj pohonných látok v USA, na čo poukazujú najnovšie štatistiky,“ myslí si Glasová.

Vývoj cien ropy na svetových trhoch budú ovplyvňovať hlavne obavy zo šírenia delta variantu koronavírusu, ktorý už teraz vedie k opätovnému prijímaniu protipandemických opatrení vo viacerých krajinách. „A tento faktor bude ropu ovplyvňovať ešte výraznejšie s príchodom jesenných mesiacov a tretej vlny pandémie. To vyvoláva aj obavy z opätovného poklesu dopytu po rope,“ konštatovala Glasová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie