• Dnes je: Piatok 20. júla 2018 meniny má Iľja, Eliáš

Benátska komisia žiada Maďarsko zrušiť zákon, ktorý kriminalizuje pomoc utečencom

Benátska komisia žiada Maďarsko zrušiť zákon, ktorý kriminalizuje pomoc utečencom

Ako uvádza komisia vo svojom piatkovom stanovisku, niektoré ustanovenia nového maďarského zákona „neprimerane obmedzujú práva mimovládnych organizácií“.

BUDAPEŠŤ 22. júna (WebNoviny.sk) - Benátska komisia, poradný zbor Rady Európy, v piatok vyzvala Maďarsko, aby anulovalo nový zákon, ktorý okrem iného kriminalizuje pomoc utečencom.

Obmedzenie práva

Ako uvádza komisia vo svojom piatkovom stanovisku, niektoré ustanovenia nového maďarského zákona "neprimerane obmedzujú práva mimovládnych organizácií", ktoré sú garantované aj Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.


Podľa stanoviska Benátskej komisie štáty síce zvyčajne trestajú napríklad pašovanie ľudí s vidinou finančného zisku, nový maďarský zákon kriminalizuje aj "organizácie, ktoré poskytujú humanitárnu pomoc" a umožňuje stíhať aj tých, ktorí "konajú v dobrej viere, v súlade s medzinárodným právom a pomáhajú žiadateľom o azyl a iným legálnym migrantom".

Napomáhanie nelegálnej migrácii

Maďarský parlament prijal v stredu s veľkým rozdielom hlasov zákon z dielne vlády premiéra Viktora Orbána, ktorý okrem iného kriminalizuje aj výrobu letákov s informáciami užitočnými pre záujemcov o azyl v Maďarsku a tiež poskytovanie im stravy či právneho poradenstva. Trestné je podľa zákona pomáhanie "nelegálnym migrantom" - pod touto charakteristikou však Orbánova vláda chápe takmer všetkých migrantov vrátane utečencov.


Zákon okrem nového trestného činu definovaného ako "napomáhanie nelegálnej migrácii" zavádza aj prísnejšie podmienky, ktoré budú musieť splniť utečenci na to, aby získali v Maďarsku azyl. Okrem iného podľa nového zákona neprichádza do úvahy udelenie azylu nikomu, kto vstúpil na územie Maďarska z územia krajiny, kde mu priamo nehrozila perzekúcia.

Zakázané "dovážať" žiadateľov o azyl

Zákon ďalej stanovuje, že v Maďarsku sa "nemôžu usádzať cudzie populácie", čo podľa maďarskej vlády znamená, že odteraz bude protizákonné akékoľvek prípadné presúvanie utečencov z iných európskych krajín do Maďarska.

Priamo v zákone sa okrem iného konštatuje aj to, že cudzie krajiny alebo organizácie - vrátane Európskej únie, proti ktorej je toto opatrenie namierené - majú zakázané "dovážať" žiadateľov o azyl do Maďarska.

V maďarskom parlamente v stredu prešla aj novelizácia ústavy, ktorá okrem iného stanovuje, že krajina musí "chrániť maďarskú kresťanskú kultúru". Maďarsko má tiež po novom priamo v ústave zakázané bezdomovectvo.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie