Francúzsky Vars je jednou z mála lokalít, kde majú pretekári v rýchlostnom lyžovaní vytvorené skvelé podmienky.
Bekeš prekonal svoj rekord o viac ako 7 km/h vo francúzskom Varse, dosiahol najlepší výsledok kariéry

21.3.2023 (SITA.sk) - Slovenský reprezentant v rýchlostnom lyžovaní Michal Bekeš prekonal vlastný národný rekord. Vo francúzskom alpskom stredisku Vars dosiahol rýchlosť 231,10 km/h.
Predchádzajúca hodnota
Svoje predchádzajúce maximum prekonal o viac ako 7 km/h. Bekešov predchádzajúci rekord mal hodnotu 223,464 km/h.
Práve tam 33-ročný Bekeš dosiahol zatiaľ najlepší výsledok kariéry vo Svetovom pohári, v januári tam obsadil piatu priečku. Vlani na MS tam skončil na 7. pozícii.
Aktuálne svetové rekordy
A práve Vars je tiež miestom, na ktorom boli stanovené aktuálne svetové rekordy v tomto športe. V marci 2016 tam Taliani Simone Origone a Valentina Greggiová dosiahli rýchlosti 254,958 resp. 247,083 km/h.
Vo Varse sa počas minulého týždňa konali preteky SP, na ktorých bol Bekeš trinásty resp. šestnásty. Počas tohto týždňa sú tam na programe majstrovstvá sveta, po nich prídu na rad ďalšie preteky Svetového pohára.
Najčítanejšia najnovšia správa
Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.
Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.
„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.
Financovanie banálnych vyšetrení
Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.
„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.
Preventívne prehliadky
Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.
„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.
Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.