• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Becík bude kandidátom na post predsedu Nitrianskeho kraja, Pellegrini od neho očakáva novú energiu a vízie (video)

Becík bude kandidátom na post predsedu Nitrianskeho kraja, Pellegrini od neho očakáva novú energiu a vízie (video)

V prípade úspechu v krajských voľbách by Branislav Becík podporoval všetko, čo je lokálne, regionálne a slovenské, pričom by ako poľnohospodár začal potravinami.

28.6.2022 (Webnoviny.sk) - Kandidátom strany Hlas – socálna demokracia (Hlas-SD) na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja bude Branislav Becík, starosta päťtisícovej obce Dvory nad Žitavou.

Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini od neho očakáva, že prinesie novú energiu a nové vízie pre kraj, ktorý má už 21 rokov tohto istého župana Milana Belicu.

Voľby musia priniesť zmenu

„Krajské voľby v októbri 2022 musia byť pre náš kraj prelomové, musia priniesť zmenu. A ja takúto zmenu ponúkam, ponúkam svoju dravosť, skúsenosti aj tvrdú prácu pre dobro všetkých,“ povedal 42-ročný Branislav Becík na tlačovej konferencii pred sídlom župy v Nitre.

V prípade úspechu v krajských voľbách by podporoval všetko, čo je lokálne, regionálne a slovenské, pričom by ako poľnohospodár začal potravinami.

Začal by som zdravými potravinami nielen na stoloch v našich rodinách, ale aj v školských zariadeniach. Naša vláda sa spolieha na dovozy z okolitých štátov, na druhotriedne potraviny, a naša kvalita nám odchádza preč do zahraničia,“ povedal Becík.

Nitriansky kraj má podľa neho aj „úžasné turistické možnosti“, ktoré nie sú využité, pretože nie sú podporovaní podnikatelia v cestovnom ruchu, preto ľudia odchádzajú dovolenkovať do iných krajov.

Môže byť zaujímavý aj pre iné strany

Pellegrini sa vyjadril, že si váži prácu terajšieho župana Milana Belicu počas piatich volebných období vo funkcii, pre kraj podľa neho urobil veľa. O úmysle nominovať na post župana Branislava Becíka Belicu dopredu informoval.

Hlas-SD bude hľadať podporu pre Becíka aj medzi ďalšími politickými stranami, pretože aj pre ne to podľa Pellegriniho môže byť zaujímavý kandidát.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie