• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Banskobystrický kraj požaduje od politikov spoluprácu, Lunterova iniciatíva sa týka troch okruhov

Banskobystrický kraj požaduje od politikov spoluprácu, Lunterova iniciatíva sa týka troch okruhov

Za veľmi dôležitú požiadavku považuje primátor Brezna Tomáš Abel návrh podielu samospráv na moci v štáte a podporuje myšlienku vzniku komory regiónov po vzore českého senátu.

18.5.2023 (SITA.sk) - Spoluprácu a garancie budúceho fungovania samospráv žiadajú od politických strán kandidujúcich v predčasných septembrových voľbách do parlamentu zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a miestnych samospráv v tomto kraji.

Na tlačovej besede v sídle BBSK to uviedol jeho predseda Ondrej Lunter s tým, že iniciatíva sa týka troch okruhov – odstránenia historického investično-civilizačného dlhu, nastavenia adekvátneho postavenia samospráv v systéme moci na Slovensku, a aj garancie finančnej stability pre samosprávy a predvídateľnosti pri plánovaní a rozvoji výkonu samosprávnych kompetencií.

Doplnenie ústavného systému

Do budúcnosti žiadajú samosprávy okrem iného aj doplnenie ústavného systému o komoru regiónov po vzore českého senátu.

Nová vláda vyvoláva množstvo očakávaní medzi novinármi a medzi odbornou verejnosťou, že po chaose prinesie Slovensku pokoj a rozvážne rozhodovanie. Všetci si uvedomujeme, že toto je na obmedzený čas a o tom zásadnom, podstatnom, udržateľnom a dlhodobom sa bude rozhodovať až po parlamentných voľbách,“ popísal župan s tým, že o ponuke politických strán v ich programoch sa rozhoduje už dnes, a „preto ich chceme vyzvať, aby vošli s nami do partnerského dialógu“.

Sedem bodov

Samosprávy žiadajú vedenia jednotlivých strán, aby vo svojich programoch venovali pozornosť regionálnym akcentom. Výzva politickým stranám sa týka siedmich bodov, medzi ktoré patrí garantovanie zdrojov pre dokončenie rekonštrukcie ciest druhej a tretej triedy, garantované investície do rekonštrukcie železničnej infraštruktúry do všetkých regiónov, alebo záväzok prijať 10-ročný plán dobudovania systému verejných kanalizácií a vodovodov.

Len na našom území kraja je 85 obcí, ktoré stále nemajú vodovod,“ dodal ako príklad predseda kraja.

Podiel samospráv na moci v štáte

Za veľmi dôležitú požiadavku považuje primátor Brezna Tomáš Abel návrh podielu samospráv na moci v štáte a podporuje myšlienku vzniku komory regiónov po vzore českého senátu.

Zvažujeme doplnenie ústavného systému o komoru regiónov s adekvátnymi právomocami v legislatívnom procese,“ uviedol Lunter s tým, že by išlo o priamo volenú komoru z regiónov ako je tomu v druhej komore parlamentu v Českej republike.

Okrem toho žiadajú zástupcovia samospráv ústavnú garanciu rozpočtovej stability a predvídateľnosti pre samosprávy a systémovú reformu výberu, nominácie a menovania prednostov okresných úradov, ktorí sú kľúčovými partnermi samospráv.

Financovanie samosprávnych krajov

Posledným siedmym bodom na politické strany je garancia trvalého a stabilného a predvídateľného financovania samosprávnych krajov vo výške najmenej 2 % z HDP tak, aby kapitálové výdavky na budovanie a obnovu infraštruktúry tvorili 15 % rozpočtu kraja.

Sme presvedčení o tom, že ak chceme zlepšovať každodenný život ľudí vo všetkých regiónoch, tak k tomu potrebujeme nastoliť a obnoviť dialóg medzi parlamentom, medzi vládou, medzi regionálnymi samosprávami a aj medzi miestnymi samosprávami, pretože dnes je tento dialóg rozpadnutý a táto spolupráca je nefunkčná,“ konštatoval Lunter a vyzval vedenia politických strán, aby sa podpisom iniciatívy pridali k výzve a prioritám v nej.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie