• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Banková daň ohrozí úverovanie obyvateľov aj firiem, varuje Slovenská banková asociácia

Banková daň ohrozí úverovanie obyvateľov aj firiem, varuje Slovenská banková asociácia

Len za posledné štyri roky viac ako polovica zisku bánk pred zdanením ostala na Slovensku a smerovala do vlastného kapitálu bánk.

Navrhované zavedenie bankovej dane ohrozuje schopnosť domácich bánk podporovať slovenskú ekonomiku.

Daňové zaťaženie bánk na extrémne vysokej úrovni 45 % znamená, že finančné inštitúcie budú mať výrazne zúžený priestor na úverovanie tak bežných obyvateľov, ako aj firiem.

Uvádza sa to v stanovisku Slovenskej bankovej asociácie (SBA) k navrhovanej bankovej dani.

Najnižšia ziskovosť v regióne

V ňom upozornila, že aj podľa posledných vyjadrení Európskej centrálnej banky môžu bankové dane zavádzané v niektorých krajinách Európskej únie (EÚ) viesť k zníženiu schopnosti bánk poskytovať úvery svojim klientom.

Slovenský bankový sektor je vďaka úverovaniu podľa asociácie významnou oporou ekonomického rastu domácej ekonomiky.


„Len za posledné štyri roky viac ako polovica zisku bánk pred zdanením ostala na Slovensku a smerovala do vlastného kapitálu bánk. Vďaka tomu sa slovenské banky stali nielen viac stabilnejšími, ale najmä dokázali výrazne navýšiť úverovanie obyvateľstva a firiem,“ píše sa v stanovisku.


Ziskovosť slovenských bánk je podľa SBA najnižšia v regióne strednej a východnej Európy a patrí medzi najnižšie v EÚ.

Kritická je aj ECB

„Výrazne zvýšenie daňového zaťaženia bánk znamená, že banky stratia schopnosť v dostatočnej miere tvoriť vlastný kapitál a pokrývať tak v plnej výške dopyt po úveroch,“ konštatuje.


Zníženie ziskovosti slovenských bánk podľa asociácie znamená, že investície v rámci bankových skupín sa Slovensku budú vyhýbať.


Negatívne sa k bankovým daniam stavia aj väčšina obyvateľov Slovenska. Podľa prieskumu SBA takmer 60% občanov nesúhlasí s vyšším zdaňovaním bánk, ak to bude znamenať zhoršenie poskytovania úverov.


„K návrhom obdobných bankových daní sa v poslednom období kriticky vyjadrovala aj Európska centrálna banka (ECB). Vo svojich posledných vyjadreniach varuje pred možnými negatívnymi dôsledkami uvalenia špeciálnych daní na finančnú stabilitu bánk,“ pripomína asociácia.

Menej odolné banky

Podľa ECB takéto daňové opatrenia môžu bankám sťažiť vytvorenie dodatočnej kapitálovej rezervy, čím sa môžu stať menej odolnými voči prípadným ekonomickým šokom.


Slovenská banková asociácia (SBA) je kľúčovou asociáciou v slovenskom finančnom sektore a jedinou organizáciou zastupujúcu záujmy bánk pôsobiacich v SR. Jej 26 členov reprezentuje takmer 100 % slovenského bankového sektora.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie