• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Balkónové fotovoltické elektrárne sú primárne určené pre „ostrovné prevádzky“, môžete aj ľahko prerobiť

Balkónové fotovoltické elektrárne sú primárne určené pre „ostrovné prevádzky“, môžete aj ľahko prerobiť

Domácnosti by si mali dať pozor na neodbornú inštaláciu balkónových slnečných elektrární. Neodborná inštalácia takýchto zdrojov so sebou prináša viaceré riziká.

Energetické spoločnosti znova upozorňujú na takzvané balkónové fotovoltické elektrárne. Spoločnosť Východoslovenská distribučná v ostatnom období registruje viaceré sťažnosti zákazníkov na to, že si namontovali malé zariadenia na výrobu elektriny zo slnka a namiesto úspor nákladov za elektrinu dosiahli presný opak. V prvom rade by si mali domácnosti všetko dobre spočítať.

„Nepodľahnite lákavým sloganom predajcov, ktorí vás budú chcieť presvedčiť o rýchlej návratnosti peňazí za ich plug&play zariadenia,“ upozorňujú energetici s tým, že len málo balkónov je orientovaných priamo na juh.

Určené pre ostrovné prevádzky

Vo svojej podstate sú balkónové fotovoltické elektrárne primárne určené pre takzvané ostrovné prevádzky. Pre chaty, záhradné domčeky a podobne, kde nie je elektrina. Teda na priamu spotrebu vyrobenej elektriny na konkrétnom odbernom mieste.


„Ak sa predsa len rozhodnete pripojiť sa s plug&play výrobným zariadením do distribučnej sústavy, spočítajte si, či vám to stojí za to. Okrem procesných krokov voči našej spoločnosti a nákladov na odbornú inštaláciu nezabudnite aj na nutnosť dohodnúť sa s obchodníkom s elektrinou na výkupe vašich prebytkov,“ dodali východoslovenskí energetici.

Schválenie a stanovenie technických podmienok

Akémukoľvek pripojeniu výrobného zariadenia do distribučnej sústavy musí predchádzať jeho riadne schválenie a stanovenie technických podmienok pripojenia zo strany prevádzkovateľa distribučnej sústavy.


„To môžete urobiť veľmi jednoducho, podaním žiadosti cez náš portál eVSD. Korektným podaním žiadosti, dodržaním technických pokynov z nášho vyjadrenia, ktoré vám aj so zmluvou zašleme do 10 dní a po splnení ostatných formálnych náležitostí, predídete problémom,“ konštatovali energetici.

Domácnosť dosiahne opačný efekt

Elektromer je už z továrne nastavený tak, aby všetku elektrinu, ktorá ním pretečie, zarátal do spotreby. Teda aj prebytočná elektrina zo zdroja, ktorá sa v domácnosti nespotrebuje, sa zaráta do spotreby.

Ak v distribučnej spoločnosti nevedia o pripojení balkónovej slnečnej elektrárne, tá nie je schopná uvedené ovplyvniť a bude domácnosti prebytočná elektrina započítaná ako spotreba na faktúre.

„Domácnosť teda dosiahne presne opačný efekt, ako očakávala. Práve tým, že sa pripojenie zlegalizuje, do 5 pracovných dní od splnenia technických podmienok prídeme domácnosti vymeniť elektromer na odbernom mieste za taký, ktorý dokáže rozlíšiť a správne započítať vyrobenú a spotrebovanú elektrinu,“ uviedla Východoslovenská distribučná.

Neodborná inštalácia

Domácnosti by si mali dať pozor na neodbornú inštaláciu balkónových slnečných elektrární. Neodborná inštalácia takýchto zdrojov so sebou prináša viaceré riziká.


„Okrem ohrozenia vášho zdravia, rizika poškodenia vašich elektrospotrebičov, ako aj elektrospotrebičov u susedov je nezanedbateľným aj ohrozenie našich pracovníkov zavlečením spätného napätia pri údržbe vonkajších rozvodov elektriny. Nie je vylúčený ani požiar v paneláku pri nesprávnej manipulácii s takýmto zdrojom,“ uzavrela Východoslovenská distribučná.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie