• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Balík označil svoju misiu za splnenú, za hlavné výsledky považuje záchranu 700 miliónov eur

Balík označil svoju misiu za splnenú, za hlavné výsledky považuje záchranu 700 miliónov eur

Podarilo sa tiež reálne naštartovať nové eurofondové obdobie aj s vyhlásením výziev.

20.10.2023 (SITA.sk) - Poverený minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík označil svoju päťmesačnú misiu za splnenú. Za hlavné výsledky svojho pôsobenia považuje záchranu starých eurofondov aj úspešné naštartovanie nového programového obdobia.

Počas úradníckej vlády Ľudovíta Ódora sa čerpanie starých eurofondov v dobiehajúcom programovom období 2014 až 2020 výrazne zrýchlilo.

Za päť mesiacov od mája do októbra vzrástlo o takmer 10 %, pričom z celkovej alokácie zdrojov Európskej únie 14,5 miliardy eur je aktuálne vyčerpaných takmer 11,6 miliardy eur, teda skoro 80 %.

Ohrozených je už iba 100 miliónov eur

„Pri nástupe úradníckej vlády v máji reálne hrozilo, že Slovensko príde o 800 miliónov eur, ktoré nestihneme využiť a museli by sme ich vracať do Bruselu. Vďaka opatreniam a zodpovednosti celej vlády sme hrozbu prepadnutia eurofondov znížili o 700 miliónov,“ uviedol Balík.

Ako pokračoval, ohrozených je tak už iba 100 miliónov eur, o ktoré sa ešte stále dá zabojovať. „To však už bude úlohou novej vlády,“ upozornil dosluhujúci minister investícií.

Najväčší nárast v čerpaní má podľa neho Integrovaný regionálny operačný program, ktorý spadá pod Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI), a je zrejmé, že z neho neprepadne ani euro.

Nové eurofondové obdobie

Od júna sme z nových eurofondov vyhlásili už 22 výziev za vyše 1 miliardu eur. Sedem z nich vyhlásilo ministerstvo investícií ako riadiaci orgán Programu Slovensko, zvyšné vyhlásili úrad vlády, či rezorty práce a školstva,“ podotkol Balík.

Súčasťou nových eurofondov je aj Fond na spravodlivú transformáciu vo výške 441 miliónov eur, ktorý slúži na pomoc transformujúcim sa regiónom pri prechode k zelenšej ekonomike.

„Nové eurofondy sú tak veľkou šancou špeciálne pre región hornej Nitry, ktorý spolu s Košickým a Banskobystrickým krajom získa osobitnú eurofondovú podporu z tohto fondu,“ priblížil Balík.

Jedným z kľúčových projektov je využitie tepla zo zeme na vykurovanie Košíc. „Ide o najväčší geotermálny projekt v strednej Európe, ktorý dostal štatút národného projektu. Vďaka nemu mesto Košice dostane ekologické a stabilné vykurovanie a o 50 000 ton ročne sa znížia emisie skleníkových plynov,“ dodal minister.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie