• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Až tri ruské lode boli v oblasti kde nastali sabotáže plynovodov Nord Stream, odhalilo najnovšie vyšetrovanie

Až tri ruské lode boli v oblasti kde nastali sabotáže plynovodov Nord Stream, odhalilo najnovšie vyšetrovanie

Explózie nastali 26. septembra 2022. Plynovody Nord Stream spájajú Rusko s Nemeckom.

Pred minuloročnou sabotážou plynovodov Nord Stream 1 a 2 sa v ich blízkosti v Baltskom mori nachádzali údajne až tri ruské plavidlá. Referuje o tom web Politico s odvolaním sa na vyšetrovanie verejnoprávnych vysielateľov v Nórsku, Švédsku, Dánsku a Fínsku.

Tri lode a vypnuté vysielače

Spomenuté vyšetrovanie, ktoré sa zameralo na pohyb lodí v období od júna do septembra minulého roka, zistilo, že medzi plavidlami zaznamenanými v oblasti bola i ruská výskumná loď Sibiriakov, o ktorej sa predpokladá, že je schopná vykonávať podmorský prieskum. Severské vyšetrovanie natrafilo aj na ruský remorkér SB-123 a taktiež tretie ruské plavidlo, ktorého meno zatiaľ nedokázali identifikovať.

Minulý týždeň dánske úrady potvrdili spozorovanie ruskej námornej lode SS-750 štyri dni pred výbuchmi. Táto loď podľa Dánov niesla miniponorku určenú na vykonávanie operácií pod vodou. Podľa dánskeho denníka Dagbladet Information má dánske obranné velenie k dispozícii 26 záberov ruskej námornej lode SS-750 v blízkosti plynovodov v uvedenom čase.

Tri lode identifikované vyšetrovaním severských verejnoprávnych vysielateľov mali vypnuté vysielače, ale ich pohyb údajne sledoval bývalý britský námorný spravodajský dôstojník pomocou informácií z otvoreného zdroja a rádiovej komunikácie.

Oživené pôvodné podozrenia

Oficiálne vyšetrovanie v Nemecku, Švédsku a Dánsku ešte neoznámilo svoje závery, no najnovšie správy oživujú pôvodné podozrenia, že za incidentom stálo Rusko. To poprelo akúkoľvek účasť na útoku na plynovody, ktorých väčšinovým vlastníkom sú dcérske spoločnosti ruského štátneho plynárenského gigantu Gazprom. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok povedal, že je „normálne“, keď sa ruské lode plavia v Baltskom mori, a vyzval na urýchlenie vyšetrovania incidentu.

Už pred mesiacom portál t-online.de napísal, že pred sabotážou sa v blízkosti plynovodov nachádzali ruské vojenské lode. Podľa získaných satelitných záberov v noci 21. septembra vyplávali z ruskej námornej základne v Kaliningrade najmenej tri podozrivé lode. Ďalšie tri lode ruského námorníctva mohli operáciu sprevádzať a poskytovať vojenskú ochranu.

Explózie nastali 26. septembra 2022. Plynovody Nord Stream spájajú Rusko s Nemeckom. Nord Stream 1 privádzal plyn, kým Moskva nezastavila dodávky Nemecku koncom augusta 2022. Nord Stream 2 sa nikdy nedostal do prevádzky, keďže Nemecko zastavilo jeho certifikáciu krátko predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 2. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 2 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Na dnešok si veľa neplánujte. Mohli by ste prepadnúť panike. Radšej spravte menej a poriadne. Aj keď nie je váš správny deň, k priateľom sa správajte milo.

Býk 21.4. - 21.5.

Pocit šťastia a pohody pramení z hĺbky vašej duše. Môže to byť spojené s lepším pracovným zaradením alebo zmenou náplne práce, ktorá vás uspokojuje.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri pozornom sledovaní situácie zisťujete, že sa nezaobídete bez toho, aby ste vykonali isté zmeny. Skôr, ako čosi podniknete, nechajte si urobiť rozpočet, aby ste nepreplácali.

Rak 22.6. - 22.7.

Opätovne sa vynorí otázka, prečo robíte to, čo robíte. Pravdepodobne nebudete môcť dať na to jasnú odpoveď. Nakoniec, máte dostatok sily na to, aby si svoje obhájili.Všetky Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie