• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Automobilka Kia Motors Slovakia sa dohodla s odbormi, zvýši mzdy a zavedie dodatkovú dovolenku

Automobilka Kia Motors Slovakia sa dohodla s odbormi, zvýši mzdy a zavedie dodatkovú dovolenku

Mzda zamestnancov sa do dvoch rokov po započítaní bonusov a príplatkov zvýši o 220 eur.

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) - Kolektívne vyjednávanie v spoločnosti Kia Motors Slovakia sa utorkovým podpisom mzdového dodatku ku kolektívnej zmluve skončilo.

Nová zmluva medzi Kia Motors Slovakia a základnou organizáciou OZ KOVO Kia bude platiť dva roky a zmluvné strany sa dohodli, že s účinnosťou od 1. apríla tohto roku sa základné mzdy zamestnancov zaradených do tarifnej tabuľky zvýšia v priemere o 75 eur a s účinnosťou od 1. apríla 2019 o ďalších 80 eur.

Informoval o tom v utorok predseda tamojšej základnej organizácie OZ KOVO Miroslav Chládek.

Mzdy porastú

Z podpísanej zmluvy ďalej vyplýva, že základné mzdy administratívnych zamestnancov (THP) sa zvýšia v roku 2018 minimálne o 50 eur, čo v priemere znamená o 7 %, a v roku 2019 o ďalších minimálne 50 eur.

Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu bude popri dosiahnutej mzde vo výške 1,30 eura za hodinu v tomto roku a 1,50 eura za hodinu v budúcom roku. Aj na základe týchto skutočností sa podľa Miroslava Chládeka príjem výrobných zamestnancov po započítaní bonusov a príplatkov zvýši v tomto roku priemerne o 107 eur mesačne a v budúcom roku o 113 eur mesačne.


„Do tohtoročného kolektívneho vyjednávania sme spolu s kolegami vyjednávačmi a konferenciou ZO Kia vstupovali s cieľom minimálne zopakovať výsledok z roku 2017 a tomuto cieľu sme podriadili aj našu stratégiu. Bezpodmienečnou podmienkou splnenia nášho cieľa bola podpora a odhodlanie nielen členov odborov, ale aj ostatných zamestnancov Kia Motors Slovakia,“ povedal Miroslav Chládek.

Dodatková dovolenka

Automobilka a odborári sa dohodli aj na zavedení dodatkovej dovolenky pre všetkých zamestnancov Kia Motors tak, že zásluhová dovolenka na zotavenie vo výmere jeden deň v roku 2018 a jeden deň v budúcom roku nad rámec nároku patrí zamestnancovi, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši päť rokov nepretržitého pracovného pomeru v spoločnosti. Zamestnanci Kia Motors Slovakia aj napriek spokojnosti s vyjednávaním vidia podľa Chládeka stále priestor na zlepšovanie.

"Určite všetci vidíme a cítime, že je ešte veľa toho, čo by sa dalo v Kia Motors Slovakia zlepšiť, najmä v oblasti psychického a fyzického zdravia zamestnancov, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, úrazovosti, fluktuácie a motivácie zamestnancov. Dôležité je aj odstrániť neprimerané praktiky pri manažovaní zamestnancov, ale aj udržiavať dobré medziľudské vzťahy na pracoviskách. Odbory sa budú všetkým týmto oblastiam venovať aj naďalej," dodal Chládek.Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie