• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Automaty na syntetické drogy zmizli z obchodných centier, podľa školského referenta je čas na problémy upozorňovať

Automaty na syntetické drogy zmizli z obchodných centier, podľa školského referenta je čas na problémy upozorňovať

Na celoslovenskej úrovni momentálne neexistuje žiadna koncepcia, ktorá by konkrétne riešila protidrogovú prevenciu u detí.

29.11.2023 (SITA.sk) - Mesto Banská Bystrica v uplynulých mesiacoch upozornilo na automaty v obchodných centrách, ktoré mladistvým ponúkajú na predaj tzv. vapové zariadenia obsahujúce syntetické drogy.

Protidrogová prevencia

Ako informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková, vďaka výzvam a medializácii tejto témy boli automaty stiahnuté z predajných plôch a nákupných centier v Banskej Bystrici.

Preto sa samospráva rozhodla túto tému uchopiť a na banskobystrických základných školách riešiť prevenciu komplexne.

„Školský úrad odviedol za posledné mesiace kus dobrej práce. Pred časom sme upozornili na problém automatov a vyzvali sme rodičov k obozretnosti, pretože sa v nich dali legálne zakúpiť syntetické drogy. Dnes disponujeme informáciou, že aj vďaka medializácii tohto problému zmizli automaty z banskobystrických obchodných centier,“ hovorí primátor Ján Nosko, ktorý verí, že tieto látky zaradí Ministerstvo zdravotníctva SR čo najskôr na zoznam zakázaných látok tak, ako avizovalo.

Katalóg osvety

Na školách je v súčasnosti problém predovšetkým so šikanou a užívaním drog. Do novovytvoreného katalógu osvety a prevencie preto mesto zapojilo viaceré inštitúcie, ako napríklad Policajný zbor SR, mestskú políciu, okresnú prokuratúru, úrad práce, centrum poradenstva a prevencie, Regionálny úrad verejného zdravotníctva, organizácie zamerané na ochranu detí a pod.

Samospráva v súčasnosti eviduje vysoký záujem zo strany rodičov žiakov i pedagógov základných škôl o organizovanie protidrogových prednášok, ale aj preventívnych prednášok k patologickým javom v športových triedach zameraných napríklad na tímovosť.

Školský úrad zároveň plánuje participovať na príprave a realizácii krízovej intervencie v prípade nešťastných udalostí, úmrtí, evakuácie či terorizmu.

Upozornenie na problém

„Na Slovensku sa v základných školách dejú smutné veci a aj na margo tragickej udalosti v ZŠ v obci Prachovany chceme apelovať na ľudí, ktorí sú ticho. Dnes viac ako inokedy je nevyhnutné, aby sme dokázali upozorniť na problém. Ak vidíme, že šikanujú kamaráta, nemôžeme pred tým zatvárať oči, ale je potrebné komunikovať. Práve komunikácia, ktorá je v súčasnosti základ, zlyháva a chýba nám tiež zdravý záujem. Riešením je, aby sme prestali byť ľahostajní,“ objasňuje referent školskej krízovej intervencie banskobystrického Školského úradu Michael Mikuláš, ktorého môžu kontaktovať rodičia aj učitelia, ktorí by vedeli o nejakom probléme.

Prevenciu na základných školách chce samospráva zavŕšiť zážitkovým protidrogovým projektom Revolution Train. Protidrogový vlak by mal navštíviť Banskú Bystricu v priebehu budúceho roka.

Žiaci budú môcť v jednotlivých vozňoch zážitkovou formou vidieť to, ako vyzerajú drogy, ako sa vyšetrujú, budú vidieť autohaváriu spôsobenú pod vplyvom alkoholu a pod. Mesto Banská Bystrica chce zároveň v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom smerovať prevenciu aj na stredné školy, v ktorých je rovnako nevyhnutná.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie