• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Austrália začne cestujúcich do krajiny rozlišovať podľa toho, či sú zaočkovaní proti COVID-19 alebo nie

Austrália začne cestujúcich do krajiny rozlišovať podľa toho, či sú zaočkovaní proti COVID-19 alebo nie

Pri vstupe do Austrálie musí byť osoba plne zaočkovaná najmenej sedem dní.

29.10.2021 (Webnoviny.sk) - Austrália začína s platnosťou od pondelka 1. novembra rozlišovať vstupujúcich do krajiny podľa toho, či sú proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaní, alebo nie.

Na nezaočkovaných sa po príchode uplatňujú karanténne podmienky v plnom rozsahu, očkované osoby sú od karantény oslobodené.

Potrebný je očkovací certifikát

Zaočkované osoby sú od karantény oslobodené, respektíve sa dĺžka ich karantény po príchode do Austrálie zmierni podľa požiadaviek v jednotlivých štátoch federácie.

„Doterajšie cestovateľské reštrikcie zostávajú aj naďalej v platnosti, turistické návštevy Austrálie stále nie sú povolené. Vstup do krajiny je umožnený len vyhradeným kategóriám cestujúcich, prípadne na základe vopred udelenej výnimky,“ upozorňuje rezort diplomacie.

Za zaočkovanú sa v Austrálii požaduje každá osoba nad 12 rokov veku, ktorá sa preukáže austrálskym alebo cudzokrajným očkovacím certifikátom v anglickom jazyku.

Doklad musí byť v papierovej alebo elektronickej forme a mal by byť vydaný národným akreditovaným poskytovateľom očkovania.

Očkovacia látka musí byť schválená

Mal by obsahovať meno a priezvisko očkovanej osoby, dátum narodenia, názov očkovacej látky a dátum, kedy bolo zaočkovanie ukončené.

Použitá očkovacia látka musí byť zároveň Austráliou uznaná a schválená. „Austrália momentálne uznáva len dvojzložkové očkovacie látky AstraZeneca Vaxzevria, AstraZeneca Covishield, Pfizer/BioNTech Comirnaty, Moderna Spikevax, Sinovac Coronavac a jednodávkovú látku Janssen-Cilag COVID Vaccine,“ upozorňuje MZVEZ SR.

Pri vstupe do Austrálie musí byť osoba plne zaočkovaná najmenej sedem dní, krajina nemá ďalšie požiadavky k dĺžke platnosti očkovacieho certifikátu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie