• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Aupark Bratislava sa stáva útočiskom pre vtáky, netopiere a hmyz

Aupark Bratislava sa stáva útočiskom pre vtáky, netopiere a hmyz

Nový domov v nákupnom centre Aupark Bratislava získali nezvyčajní nájomníci – vtáky, netopiere a hmyz.

29.6.2023 (SITA.sk) - Na samotnej budove a stromoch v okolí nákupného centra sú nainštalované búdky. Pomôcť majú s nedostatkom prirodzených miest na hniezdenie.

Rozširujúca sa mestská výstavba sťažuje vtákom aj ďalším druhom živočíchov budovanie hniezd. Niektoré druhy mestských vtákov boli navyše zvyknuté na tento účel využívať štrbiny a praskliny v panelákoch. Ich zatepľovaním však nedokonalosti vo fasáde miznú, čo výrazne ohrozuje napríklad dážďovníka. Ten je v našich mestách okrem iného veľmi užitočný pre reguláciu hmyzu, ktorého pochytá za jeden deň tisíce.

"Vtáky, ale aj netopiere a včely sú pre ekosystém mesta a v konečnom dôsledku aj pre nás, ľudí, veľmi dôležité. A to nielen tým, že regulujú množstvo hmyzu, no prispievajú aj k rozširovaniu semien či opeľovaniu. Dúfame preto, že projekt pomôže zastaviť ich postupné miznutie z Bratislavy a aspoň sčasti nahradí prirodzené hniezda," uvádza Veronika Košická, riaditeľka nákupného centra Aupark Bratislava.

Búdky sú určené pre dážďovníka tmavého, sokola myšiara, sýkorku veľkú, žltochvosta domového a netopiera. Pre včielku samotárku pribudol na budove Auparku hmyzí hotel. Na rozdiel od medonosných včiel totiž nežije v kolóniách.

Nákupné centrum novým projektom podporuje faunu, ktorú prirodzene priťahuje blízkosť Sadu Janka Kráľa a nábrežie Dunaja. Vďaka prírodným zónam totiž môžu aj v mestách vzniknúť vzácne a dôležité biotopy, ak im ľudia vytvoria podmienky.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie