• Dnes je: Utorok 21. septembra 2021 meniny má Matúš

AstraZeneca mohla v testoch vakcíny použiť neaktuálne informácie, myslia si zdravotnícke úrady

AstraZeneca mohla v testoch vakcíny použiť neaktuálne informácie, myslia si zdravotnícke úrady

Vakcínu AstraZeneca schválili na použitie vo viac ako 50 krajinách sveta, zatiaľ však nie v USA.

Americká štúdia účinnosti vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca mohla použiť „staré informácie“.

V utorok to uviedli federálne zdravotnícke úrady Spojených štátov.

Podľa výboru pre monitorovanie dát a bezpečnosti mohol farmaceutický gigant poskytnúť neúplný pohľad na údaje týkajúce sa účinnosti vakcíny.

Nezávislí pozorovatelia nič neodhalili

AstraZeneca v pondelok uviedla, že na pokročilých testoch sa zúčastnilo 30-tisíc ľudí a vakcína bola na 79 percent účinná pri prevencii symptomatických prípadov ochorenia COVID-19, a to aj u starších dospelých. U očkovaných dobrovoľníkov nezaznamenali žiadne závažné ochorenia alebo hospitalizácie v porovnaní s piatimi účastníkmi, ktorí dostali placebo.


Spoločnosť taktiež uviedla, že nezávislí pozorovatelia bezpečnosti štúdie nezistili žiadne vážne vedľajšie účinky vrátane zvýšeného rizika zriedkavých krvných zrazenín, ktoré boli predmetom skúmania v Európe.

V USA povolenie ešte nezískali

Vakcínu AstraZeneca schválili na použitie vo viac ako 50 krajinách sveta, zatiaľ však nie v USA. Skoré výsledky z testovania v USA predstavujú jeden zo súborov informácií, ktoré musí farmaceutická spoločnosť predložiť americkému federálnemu Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA).


Mnoho prevažne európskych krajín minulý týždeň dočasne pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZeneca po správach, že by mohla súvisieť s tvorbou krvných zrazenín. Európska lieková agentúra vo štvrtok po prešetrení týchto informácií dospela k názoru, že vakcína je bezpečná, ale stopercentne nevylúčila súvislosť tromboembolických prípadov s jej podaním.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie