• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Asociácia inkasných agentúr pre vysokú infláciu upozorňuje na rast nesplácaných pohľadávok

Asociácia inkasných agentúr pre vysokú infláciu upozorňuje na rast nesplácaných pohľadávok

Z pohľadu bežných ľudí je teraz nanajvýš vhodné v maximálnej miere konsolidovať svoje financie a sústrediť sa na vybudovanie minimálne 3 až 6 mesačnej rezervy

Asociácia slovenských inkasných agentúr vzhľadom na rastúcu infláciu upozorňuje na to, že nás v najbližšom období čaká nárast nesplácaných pohľadávok.

Je preto podľa nej nevyhnutné aktívne začať meniť legislatívne prostredie tak, aby sa zefektívnili procesy vymáhania pohľadávok pri zachovaní všetkých štandardov ochrany najviac ohrozených skupín obyvateľstva. Cieľom by malo byť v maximálnej miere zamedziť podvodnému či účelovému vyhýbaniu sa úhrade svojich záväzkov.

Potrebné rezervy

„Z pohľadu bežných ľudí je teraz nanajvýš vhodné v maximálnej miere konsolidovať svoje financie a sústrediť sa na vybudovanie minimálne 3 až 6 mesačnej rezervy napríklad cez obmedzenie výdavkov,“ hovorí prezident Asociácie slovenských inkasných agentúr Martin Musil.

Cieľom je nezväčšovať zadlženie a ak sa dá, tak jednorazovo vysporiadať pohľadávky, ktoré sú zaťažené najvyššími úrokovými sadzbami. Pokiaľ sa dostaneme do bodu, keď už nedokážeme splácať svoje dlhy, alfou a omegou podľa Musila je komunikácia so svojimi veriteľmi.

Podpora zo strany štátu

Pre firmy je podľa asociácie potrebná maximálna podpora zo strany štátu.


„A to nehovoríme primárne o priamej finančnej pomoci, ale o podpore cez stabilné a funkčné podnikateľské prostredie. V týchto časoch naozaj nie je vhodné realizovať akékoľvek populistické rozhodnutia, ktoré na jednej strane môžu zhoršiť už i tak neradostnú vymožiteľnosť práva a na strane druhej zvýšia finančné zaťaženie firiem,“ povedal Musil.

Inflácia v nasledujúcich mesiacoch nespomalí a bude rásť, analytici nemajú dobré správy o cene potravín a platoch

Inflácia ani v apríli ešte pravdepodobne nedosiahla svoje maximum a jej zrýchľovanie bude podľa odhadov analytikov pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch.


Medziročná aprílová inflácia dosiahla až 11,8 %.


Udržala si tak dvojciferné tempo rastu, a oproti marcovej úrovni 10,4 % ešte zrýchlila. Pod rast inflácie sa podpísali hlavne drahšie potraviny, vysoké ceny energií a taktiež drahá ropa.

Inflácia zrejme prekročí 12 percent

„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia u nás dvojciferná a prekročí hranicu 12 %,“ myslí si analytička 365.bank Jana Glasová. Smerom nahor budú infláciu podľa nej tlačiť hlavne vysoké ceny ropy a energií, ktoré prudko vzrástli ako dôsledok vojny na Ukrajine.

„Vojna vytvára obavy z nedostatku týchto energetických komodít na trhu a vedie k ich výraznému zdražovaniu. V hre je aj embargo na dovoz ruskej ropy zo strany EÚ, čo ešte viac tlačí nahor ceny na ropnom trhu,“ skonštatovala Glasová.

Vládny balíček infláciu veľmi neutlmí

Inflácia by mala podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka kulminovať v úvode leta. „Následne by silný bázicky efekt z druhej polovice minulého roka mal predsa len štatisticky brzdiť ďalšie zrýchľovanie medziročnej inflácie. Zmierňovanie rastu cien však bude najskôr len veľmi pozvoľné,“ povedal Koršňák.

Zároveň si myslí, že navrhovaný vládny balíček infláciu zásadnejšie neutlmí. Jeho prioritným cieľom totiž nie je spomaliť rast cien, ale kompenzovať dopady rekordne vysokej inflácie na vybrané pomerne široké skupiny obyvateľstva.

Slovákov potrápia drahé potraviny

Trápiť nás počas roka budú podľa Glasovej drahé potraviny. Očakáva, že ceny potravín budú v najbližších mesiacoch ešte rásť silným dvojciferným tempom. Rast cien potravín by sa mohol začať zmierňovať podľa nej až neskôr počas druhého polroka.


Analytici úseku meny, štatistiky a výskumu v Národnej banke Slovenska uviedli, že séria vysokých mesačných nárastov cien potravín pokračuje od decembra 2021. Tempo rastu je podľa nich historicky vysoké a pravdepodobne bude ešte zrýchľovať.

Kľúčový je ďalší vývoj konfliktu

„Miera inflácie v tomto roku dosiahne v priemere 9,5 %, neistota však ostáva vysoká,“ myslí si analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Kľúčovým prvkom je podľa neho ďalší vývoj konfliktu, konečné usporiadanie vzťahov medzi západom a Ruskom a z toho vyplývajúca nálada na trhoch.

„Za súčasných okolností predpokladáme vrchol inflácie v najbližších mesiacoch s postupným jemným vyklesávaním po zvyšok roka, keďže niektoré bázické efekty sa začnú z medziročného vyjadrenia inflácie vytrácať,“ dodal Horňák.

Platy porastú pomalšie ako ceny

Analytička Wood & Company Eva Sadovská očakáva, že platy Slovákov v tomto roku porastú pomalšie ako ceny. To v praxi znamená, že väčšina zamestnancov by si mala zo svojich tohtoročných miezd dovoliť v priemere menšie množstvo tovarov a služieb ako vlani.

„Zdražovanie výraznejšie ale pocítia domácnosti seniorov, nízkopríjmové domácnosti, domácnosti nezamestnaných, domácnosti jedného rodiča s deťmi, domácnosti s viacerými deťmi, ale i domácnosti so zdravotne znevýhodnenými členmi,“ uzavrela Sadovská.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie