• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Armáda zostrelila už štvrtý lietajúci objekt nad Severnou Amerikou, pohyboval sa vo výške komerčných letov

Armáda zostrelila už štvrtý lietajúci objekt nad Severnou Amerikou, pohyboval sa vo výške komerčných letov

Americký prezident nariadil v nedeľu popoludní zostrelenie objektu v blízkosti Hurónskeho jazera pri hranici s Kanadou.

13.2.2023 (SITA.sk) - Spojené štáty zostrelili ďalší neidentifikovaný lietajúci objekt. Stalo sa tak už počas štvrtej takejto vojenskej operácie tento mesiac, informuje spravodajský portál BBC.

Americký prezident Joe Biden nariadil v nedeľu popoludní zostrelenie objektu v blízkosti Hurónskeho jazera pri hranici s Kanadou. Objekt mohol narušiť komerčnú leteckú prevádzku, keďže sa pohyboval vo výške 6 100 metrov, informoval v oficiálnom vyhlásení Pentagon. Po prvý raz ho pritom zaregistrovali v sobotu nad vojenskými objektmi v Montane.

Opätovné narušenie vzdušného priestoru

Objekt, ktorý označili za vojenskú hrozbu, opísali ako bezpilotnú „osemuholnú štruktúru“ so šnúrami. Raketou ho zostrelila stíhačka F-16.

Incident vyvoláva ďalšie otázky v súvislosti so sériou výškových objektov, ktoré tento mesiac zostrelili nad Severnou Amerikou.

Pri pobreží Južnej Karolíny zostrelili 4. februára pravdepodobný čínsky špionážny balón, ktorý predtým niekoľko dní lietal nad kontinentálnymi Spojenými štátmi. Podľa amerických predstaviteľov pochádzal z Číny a monitoroval citlivé objekty.

Čína toto vysvetlenie odmietla a tvrdí, že išlo o meteorologický balón, ktorý nechtiac odvialo z kurzu. Incident vyvolal výmenu názorov a zvýšil napätie medzi Washingtonom a Pekingom.


V nedeľu predstaviteľ amerického ministerstva obrany informoval, že po tom, ako niekoľko dní nedostali žiadnu odpoveď, s čínskou stranou komunikovali o prvom objekte. Neuviedol však, o čom diskutovali.

Zostrelili už viacero objektov

Od prvého incidentu americké stíhačky zostrelili ďalšie tri výškové objekty za tri dni. Prezident Biden nariadil v piatok zostrelenie jedného nad severnou Aljaškou, v sobotu zlikvidovali podobný objekt nad Yukonom v severozápadnej Kanade a v nedeľu nasledoval spomenutý objekt v blízkosti Hurónskeho jazera.


Úrady zatiaľ verejne neidentifikovali pôvod ani účel týchto objektov, no americká i kanadská strana stále pracujú na vyzdvihnutí trosiek, pričom pátranie na Aljaške komplikujú arktické poveternostné podmienky. Tieto objekty sa však podľa hovorcu Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť líšili od prvého balóna a boli tiež menšie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie