• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Antikampane denne útočia. Za jednou stojí exminister Smeru, ďalšia stála autora tisíce eur (foto)

Antikampane denne útočia. Za jednou stojí exminister Smeru, ďalšia stála autora tisíce eur (foto)

Niektoré sú podľa TIS už za hranicou zákona.

19.9.2023 (SITA.sk) - Výsledky volieb sa okrem politikov pokúšajú ovplyvňovať aj rôzne záujmové skupiny. Tie platenou reklamou útočia najmä na doterajšiu vládnu zostavu. Na sociálnej sieti o tom informovala nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS), podľa ktorej sa niektoré antikampane dostali za hranu zákona. Organizácia sa preto rozhodla obrátiť s podnetom na volebnú komisiu a okresný úrad.

„Vďaka zmene volebného zákona (vypusteniu inštitútu tretej strany) chýba takýmto občianskym aktivitám potrebná transparentnosť, nie je jasná ich veľkosť, ani kto ich platí," vysvetľuje TIS s tým, že najväčšou antikampaňou je Voľte s rozumom, ktorá nepriamo kritizuje doterajšiu vládu a volá po návrate skúsených politikov.

Balans na hrane zákona

Ako organizácia spresnila, za antikampaňou stojí občianska komisia na čele s exministrom nominovaným stranou Smer Jurajom Draxlerom. Trasparency odhaduje, že billboardy tejto kampane stáli tisíce až desiatky tisíc eur.

„Antikampaň podľa nás až doteraz balansovala na hrane zákona, ktorý tretím stranám zakazuje platené aktivity na podporu alebo v neprospech kandidujúcich strán. V najnovšom platenom videu na internete však Draxler pritvrdil. Jeho kritika už priamo mieri na hlavu bývalého premiéra Igora Matoviča, či šéfa SaS Richarda Sulíka," uvádza TIS.

Prvý pohľad klame

Na Matoviča podľa TIS útočí aj ďalšia menšia kampaň s názvom Klamal som vás. Upozornili na ňu Aktuality.sk. „Na prvý pohľad ide o iniciatívu nespokojných voličov, je však za ňou Rado Baťo, bývalý podpredseda Dobrej voľby, ktorá sa zlúčila so stranou Hlas," vysvetlila organizácia s tým, že sa Baťovi podarilo získať internetovú doménu matovic.sk.

„Na webe a sociálnej sieti každý deň pribudne infografika, profesionálne spracované video alebo iný obsah zameraný na sľuby, ktoré Matovičova vláda nezrealizovala. Do tvorby výstupov a ich šírenia Baťo investoval už niekoľko tisíc eur. Pre Aktuality sa vyjadril, že má ísť o jeho peniaze," informovala organizácia TIS, podľa ktorej je nutné preveriť aj facebookovú kampaň s názvom Desolat, v rámci ktorej sa neznámi tvorcovia zaregistrovali ako mediálno-spravodajská spoločnosť.

"Komediant" či "odpad spoločnosti"

„Ich cieľom má byť tvorba čierneho politického humoru, v skutočnosti však nejde o politickú satiru. V platenom statuse napríklad, Matoviča označili za „úplný odpad spoločnosti“, alebo sa vysmiali z predsedu Progresívneho Slovenska, ktorý je podľa nich „komediant“," spresňuje TIS a na záver podotkla, že za hranu zákona sa dostáva aj platená kampaň týždenníka týždeň s názvom Ak neprídeš voliť.

„Voličov tzv. demokratických strán sa až doteraz snažila mobilizovať heslami, ktoré sa len nepriamo vymedzovali voči opozícii. V najnovšom slogane však kampaň už pracuje aj s menom podpredsedu strany Smer (Naštveš Blahu, ak prídeš voliť)," uzavrela organizácia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 22. september 2023

horoskopy na dnes piatok 22 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 22. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Povinností bude priveľa, bez pomoci ich nezvládnete. Stretnete spriaznenú dušu, o ktorej ste ani netušili. Myslite na svoje fyzické aj duševné zdravie.

Býk 21.4. - 21.5.

Budete stáť pred dôležitým rozhodnutím, musíte reagovať pružne a rýchlo. Inak pustíte šancu pomedzi prsty. Vo finančných záležitostiach radšej pribrzdite.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pokúste sa nezaťahovať osobné spory do pracovných záležitostí. Vlastnou nerozvážnosťou môžete naštrbiť svoju doteraz bezchybnú profesionálnu povesť.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše návrhy budú prijímať s takým nadšením, s akým ste ani nerátali. Pokúste sa ponuku ešte rozšíriť. Nemyslite však len na to, ako ľahko prísť k zisku.Všetky Horoskopy pre Piatok 22. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie