• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Andrassy priblížil výzvy NKÚ, ktoré prináša 21. storočie. Jednou z tém bude aj sprenevera (video)

Andrassy priblížil výzvy NKÚ, ktoré prináša 21. storočie. Jednou z tém bude aj sprenevera (video)

Za dôležitú tému označil i opakované kontroly tam, kde už v minulosti niečo zistili.

26.5.2023 (SITA.sk) - Aj pred Najvyšším kontrolným úradom (NKÚ) stoja výzvy, ktoré prináša 21. storočie. Na tlačovej besede to uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Opakované kontroly

Dodal, že oveľa viac musia vykonávať kontroly, kde vedia výsledky merať na základe dopadov. Na základe prierezových kontrol tiež vedia parlamentu i vláde odporúčať legislatívne zmeny, čo považuje za cestu k tomu, aby sa neopakovali chyby, na ktoré NKÚ opakovane poukazuje.

Za dôležitú tému označil i opakované kontroly tam, kde už v minulosti niečo zistili a kontrolujú prijaté opatrenia na odstránenie nedostatkov aj ich efekt.

Výzva, ktorá podľa Andrassyho bude stáť pred úradom najbližších päť či desať rokov je aj téma súvisiaca so spreneverou. Dodal, že medzinárodný kongres kontrolných inštitúcií odporučil, aby už počas výkonov kontroly kontrolné inštitúcie väčšmi sledovali korupčné a podvodné správanie.

Cezeň sa podľa Andrassyho môže každý rok stratiť významné množstvo prostriedkov. Na NKÚ chcú teda vytvoriť novú metodiku a mať špecialistov, ktorí by na základe medzinárodných štandardov posudzovali korupčnosť v kontrolovaných subjektoch.

Včasná reakcia úradu

V posledných 12 mesiacoch došlo podľa Andrasssyho k zmenám vo fungovaní inštitúcií aj spoločnosti, a to ako na Slovensku, tak aj v Európskej únii.

Dodal, že súčasná doba je veľmi flexibilná a kompetentní na to potrebujú reagovať. Spomenul pandémiu COVID-19, vojnový konflikt na Ukrajine, ale aj energetickú krízu, ktoré viedli k mimoriadnym opatreniam. To podľa neho vedie i kontrolné inštitúcie k väčšej flexibilite.

NKÚ podľa svojho šéfa reagoval tým, že zmenil princípy plánovania, od ročných plánov činností prešli na takzvané plávajúce plánovanie.


To im vytvorilo priestor na to, aby dokázali reagovať a včas ísť do kontrol, ktoré sú podstatné, či už z hľadiska spoločenskej diskusie, alebo rizík bez toho, aby museli čakať polroka či rok z hľadiska štandardného plánovania na to, aby mohli vykonávať kontrolnú činnosť.

Ako príklady Andrassy uviedol Plán obnovy a odolnosti, Pôdohospodársku platobnú agentúru i Slovenský pozemkový fond, no napríklad aj konanie vlády a ministerstva hospodárstva v súvislosti s energetickou krízou.

Štruktúra úradu

„Jedna vec je plánovanie, druhá je štruktúra tohto úradu," vraví šéf NKÚ. Vysvetlil, že úrad zvykol kopírovať štruktúru inštitúcií tohto štátu.

Poznamenal, že rozpočtové pravidlá v štáte sú rovnaké, a teda nepovažuje za potrebné mať špecialistov na ministerstvo obrany, či školstva, ale takých, ktorí rozumejú rozpočtovým otázkam, nakladaniu s majetkom či európskym fondom.


Preto remodelovali štruktúru úradu tak, aby nebola postavená na inštitucionálnosti, ale na problémoch a ich prierezovosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie