• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Analýza ukázala, koľko percent z priemernej mzdy dáva zamestnanec štátu na daniach a odvodoch

Analýza ukázala, koľko percent z priemernej mzdy dáva zamestnanec štátu na daniach a odvodoch

Prieskumy kvality podnikateľského prostredia dlhodobo ukazujú, že pre približne deviatich z desiatich podnikateľov je prekážkou v podnikaní vysoké daňovo-odvodové zaťaženie.

Deň daňového odbremenenia na Slovensku v tomto roku pripadol na 21. august. To je o 2 dni neskôr ako v minulom roku a o 11 dní neskôr ako v roku 2015.

Odvíja sa od aktuálnych prepočtov European Investment Centre (EIC) a Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KI), ktoré približujú celkové bremeno ľudí povinnými platbami na príklade zamestnanca s priemernou mzdou. Informoval o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

Bremeno daní dosiahlo 63,27 percenta

Celkové bremeno daní ako administratívne vynútených platieb dosiahlo v roku 2022 podľa prepočtov 63,27 % k mzdovým nákladom na zamestnanca s priemernou mzdou. Zostatok peňazí, o ktorom rozhodujeme sami, pritom predstavoval v prepočte na takéhoto zamestnanca iba 36,73 %. Rovnakou metodikou vypočítané celkové daňové bremeno bolo v minulom roku v Česku nižšie o 2,12 percentuálneho bodu (p. b.) a v Poľsku vyššie o 1,72 p. b. ako u nás.

Minuloročné bremeno povinných platieb na Slovensku sa zvýšilo oproti roku 2021 takmer o 0,8 percentuálneho bodu, predovšetkým v dôsledku väčšieho nárastu zaplatených príjmových daní ako nárastu ceny práce, najvýraznejšie dane z príjmov fyzických osôb. Celkové daňové bremeno sa v roku 2022 zvýšilo oproti roku 2014 o 2,9 percentuálneho bodu.

Verejné výdavky sa majú zvýšiť

Počas tohto obdobia sa daňové a odvodové príjmy zvýšili o necelých 14 mld. eur a verejné výdavky o 13,3 mld. eur. Časť výdavkov z roku 2022 sa pritom presunula do roku 2023, v ktorom sa majú výdavky verejnej správy zvýšiť až o 12 mld. eur.


Zamestnanec s priemernou hrubou mesačnou mzdou 1 304 eur a s celkovou superhrubou mzdou, teda hrubou mzdou vrátane odvodov platených zamestnávateľom, vo výške 1 844 eur znášal v minulom roku bremeno povinných platieb v objeme necelých 1 167 eur na mesiac. Takmer o dvoch tretinách jeho celkovej odmeny tak za neho rozhodovali zástupcovia verejnej moci.

Daňové bremeno prekáža v podnikaní

Zodpovedá to aj podielu hodnoty tovarov a služieb z ich potenciálneho celkového množstva, ktoré si zamestnanec pre dane nemohol dovoliť. Len zostatok peňazí v sume 677 eur mesačne predstavuje trhovú nezdanenú hodnotu tovarov a služieb, ktoré si mohol zamestnanec s priemernou mzdou za mesiac kúpiť.


„Prieskumy kvality podnikateľského prostredia dlhodobo ukazujú, že pre približne deviatich z desiatich podnikateľov je prekážkou v podnikaní vysoké daňovo-odvodové zaťaženie. Namiesto znižovania však daňové bremeno rastie,“ upozorňuje prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie