• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Analýza trhu kancelárskych budov v Bratislave. Najvyššie hodnotenie BREEAM Outstanding majú len dve

Analýza trhu kancelárskych budov v Bratislave. Najvyššie hodnotenie BREEAM Outstanding majú len dve

Celková miera neobsadenosti (vacancy rate) v Bratislave sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížila na 11,60 perceta.

V druhom štvrťroku 2023 predstavoval celkový objem kancelárskych priestorov v Bratislave 2,02 mil. m?, čo je nezmenená hodnota oproti prvému kvartálu tohto roka. Vyplýva to z údajov Property Forum. Z celkového fondu, 17 percent tvoria kancelárske priestory triedy A+, trieda A má 38 percent a „béčko“ predstavuje 45 percent.

Certifikát BREEAM

Celkovo Bratislava ponúka takmer 723 302 m2 kancelárskych priestorov s platným certifikátom zelenej/udržateľnej budovy. To je 36 percent z celkového objemu kancelárskych priestorov v Bratislave. V súčasnosti spĺňa kritériá 40 z 274 budov.

Certifikát BREEAM má 60 percent fondu, 2,5 percenta disponuje kombináciou BREEAM/WELL GOLD a 37,5 percenta je s certifikátom LEED. Najvyššie hodnotenie BREEAM Outstanding majú len dve budovy v Bratislave – Twin City Tower a Pradiareň 1900. V prípade LEED Platinum je to Ein Park Offices.

Neobsadenosť budov

Celkovo bolo v druhom kvartáli zaznamenaných 12 transakcií s rozlohou viac ako 1 000 m2. Väčšina prenajatých priestorov v tomto štvrťroku bola prenajatá v rámci IT (28,6 percenta), verejného sektora (23,61 percenta) a farmaceutického sektora (12,73 percenta).

Celková miera neobsadenosti (vacancy rate) v Bratislave sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížila na 11,60 perceta. Najnižšia miera neobsadenosti bola zaznamenaná na južnom brehu (6,28 percenta), nasledoval podtrh City Centre (8,36 percenta), Inner City (9,24 percenta) a Outer City, ktorý zaznamenal najvyššiu mieru neobsadenosti 15,32 percenta.

Vlastnícka štruktúra

Pokiaľ ide o vlastnícku štruktúru, podobne ako v predchádzajúcom štvrťroku sú približne štyri percentá kancelárskych priestorov vo vlastníctve štátu, takmer 12 percent tvoria budovy vo vlastníctve a plne obsadené tým istým subjektom a celkový fond na komerčné využitie zostáva na úrovni 84 percent (alebo približne 1,7 mil. m2) z celkového moderného kancelárskeho fondu v Bratislave.

Pre porovnanie, Praha má najnižšiu mieru neobsadenosti kancelárií v strednej a východnej Európe. Pražský trh s kancelárskymi priestormi potvrdil svoju stabilitu, keď do konca druhého štvrťroka 2023 presiahol celkový objem moderných kancelárií 3,85 milióna m2.

Napriek tomu, že v tomto štvrťroku neboli dokončené žiadne nové kancelárske budovy, prebiehajúce stavebné projekty sú pripravené do konca roka pridať približne 66 800 m2 kancelárskych priestorov v siedmich projektoch. Trh zároveň prijíma vyvíjajúci sa dopyt po flexibilných pracovných priestoroch, pričom v tomto štvrťroku boli otvorené štyri nové flexibilné kancelárske centrá, informuje Property Forum.

Miera neobsadenosti kancelárskych priestorov zaznamenala v druhom štvrťroku mierny pokles a dosiahla 7,3 percenta, čo svedčí o odolnosti a prispôsobivosti trhu. V súčasnosti je v Prahe k dispozícii približne 280 000 m3 voľných kancelárskych priestorov. V porovnaní s ostatnými kancelárskymi trhmi v strednej a východnej Európe ide o najnižšiu mieru neobsadenosti v regióne.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie