• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Analytici NBS navrhujú na Slovensku zaviesť ekonomické životné minimum

Analytici NBS navrhujú na Slovensku zaviesť ekonomické životné minimum

Budova Národnej banky Slovenska (NBS).

Životné minimum v súčasnosti vyjadruje hodnotu, ktorá má len veľmi slabý vzťah k hranici hmotnej núdze z pohľadu očakávanej kvality života na Slovensku. V komentári na to upozorňujú analytici Národnej banky Slovenska (NBS).

Ako alternatívu preto navrhujú počítať životné minimum na základe položkového sčítania nákladov domácnosti jednotlivca a štvorčlennej rodiny. Vychádzalo by sa pritom z reálnej spotreby nízkopríjmových domácností na Slovensku a medzinárodných výživových štandardov.

Rozdielne ceny v regiónoch

Pri výpočtoch analytici NBS používajú údaje o cenách produktov potrebných pre zabezpečenie základných životných potrieb domácností získaných z dát Štatistického úradu SR, vrátane cenových mikroúdajov, rodinných účtov, ako aj cien nehnuteľností stiahnutých z realitných portálov a ďalších zdrojov.

„Reflektujeme pritom aj rozdielne ceny v regiónoch, pre ktoré prezentujeme výpočty samostatne. Takto vypočítané ekonomické životné minimum upravujeme o dopad inflácie za rok 2022 na základe pohybu cien príslušných položiek v spotrebnom koši,“ uviedli v komentári.

Adresnosť a transparentnosť

Prezentovaná hodnota životného minima podľa analytikov NBS nepredstavuje navrhovanú výšku sociálnych dávok, resp. sumu garantovaného životného minima, ale príklad realistickej referenčnej hodnoty, ktorá umožňuje nastaviť sociálne politiky adresnejšie a efektívnejšie.

Zreálnenie referenčnej hodnoty, jej valorizácia odvodená od rastu relevantných nákladov a jej pravidelné prehodnotenie by tak podľa analytikov NBS mohlo potenciálne zvýšiť adresnosť a transparentnosť sociálneho systému.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie