• Dnes je: Štvrtok 13. augusta 2020 meniny má Ľubomír

Amnesty International Slovensko vyzvala vládu, aby zastavila stigmatizáciu Rómov počas pandémie

Amnesty International Slovensko vyzvala vládu, aby zastavila stigmatizáciu Rómov počas pandémie

Podľa ľudskoprávnej organizácie pandémia odhaľuje, aké ťažké je v segregovaných osadách dodržiavanie odporúčaní v oblasti verejného zdravia.

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Amnesty International Slovensko (AIS) vyzýva k zastaveniu stigmatizácie Rómov počas pandémie Covid-19. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov vyzvala vládu SR, aby zabezpečila, že obrana ľudských práv bude stredobodom akýchkoľvek opatrení, ku ktorým krajina pri riešení zdravotnej krízy pristúpi.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa ľudskoprávnej organizácie pandémia ešte zhoršuje zraniteľnosť Rómov v segregovaných osadách a odhaľuje, aké ťažké je pre nich dodržiavanie odporúčaní v oblasti verejného zdravia. Agentúru SITA o tom informovala koordinátorka kampaní AIS Natália Šmídová.

Domácnosti by mali dostávať vodu zadarmo

Amnesty pripomína, že medzi dlhodobé problémy patrí nedostatočný prístup k vode a hygiene v neformálnych rómskych osadách. Pandémia podľa AIS ukázala aké ťažké je tam dodržiavanie odporúčaní v oblasti verejného zdravia.

Preto vyzýva vládu SR, aby prijala opatrenia na zabezpečenie okamžitého prístupu k primeraným, dostupným a bezpečným zdrojom vody a k hygienickým zariadeniam, ktoré sú nevyhnutné na spomalenie šírenia vírusu pre všetkých ľudí žijúcich v neformálnych osadách.

„Domácnosti, ktoré nie sú schopné za vodu platiť, mali by ju dostávať bezplatne v množstve primeranom na naplnenie svojich spotrebných a hygienických potrieb. Slovenská vláda musí ľudí podporovať tiež formou primeraných sociálnych a materiálnych príspevkov, ktoré im umožnia dodržiavať opatrenia v oblasti verejného zdravia," konštatuje AIS.

Využitie armády má byť v súlade s normami

Vláde tiež pripomína, že využitie armády pri plnení úloh, ako je zaistenie verejného poriadku a bezpečnosti počas testovania ľudí na ochorenie Covid-19, musí byť v súlade s medzinárodnými normami o použití sily.

„Pokiaľ ide o zodpovednosť za pochybenia, príslušníci vojenských zložiek musia pri výkone svojich úloh v oblasti udržiavania verejného poriadku podliehať rovnakej miere zodpovednosti ako všetky ostatné verejné orgány. Vojenským zložkám prítomným pri výkone civilných povinností by mali byť poskytnuté potrebné pokyny, výcvik a vybavenie, aby boli schopné dodržiavať medzinárodné normy a nariadenia," konštatuje organizácia.

Viac k téme: COVID-19, Koronavírus, rómske komunity, rómske osady

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie