• Dnes je: Piatok 22. septembra 2023 meniny má Móric

Americký neurológ odhalil ideálny čas pre šálku kávy

Americký neurológ odhalil ideálny čas pre šálku kávy

O pití kávy sa už napísalo mnoho. Kedy je však najlepší čas dopriať si obľúbený nápoj tak, aby bol jeho povzbudzujúci účinok skutočne citeľný?

O pití kávy sa už napísalo mnoho. Kedy je však najlepší čas dopriať si obľúbený nápoj tak, aby bol jeho povzbudzujúci účinok skutočne citeľný?

Odpoveď na otázku, ktorú si možno kládol nejeden milovník kávy, konečne odhalil americký neurológ Steven Miller z Federálnej univerzity lekárskych vied v Marylande.

Existuje názor o tom, že pitie kávy sa rovnako ako fajčenie cigariet viaže na každodenné činnosti a zvyky.

Znamená to, že niektorí ľudia vstanú a už zo zvyku vypijú šálku kávy, prípadne si doprajú rannú cigaretu. Steven Miller však tvrdí, že ak vypijeme šálku milovaného espressa hneď po zobudení, dávku kofeínu z neho neprijme naše telo tak dobre, ako by to spravilo v čase od 9:30 do 11:30.

Kľúčom je hormón kortizol

Presne toto časové rozmedzie je podľa amerického neurológa ideálne na konzumáciu kávy: „Dali ste si niekedy svoju šálku kávy a mali ste pocit, že nezabrala?“ pýta sa na svojom blogu Miller a zároveň ponúka vysvetlenie: „Riešením je koncept, ktorý je extrémne zaujímavý, no málokedy diskutovaný: chronofarmakológia.“ Chronofarmakológiu Miller na svojom blogu vysvetľuje ako „štúdium vzájomnej interakcie biorytmu človeka a účinku drogy“.

Na prvý pohľad znie vedcova teória komplikovane, no v skutočnosti je to pomerne jednoduché. Portál dailymail.co.uk ju ozrejmil prostredníctvom hormónu kortizol, ktorý okrem iného kontroluje aj ľudský biorytmus a pomáha človeku aktivovať jeho čulosť.

Z kávy sa dá dostať maximum

Keď teda človek vypije kávu v čase od 8:00 do 9:00, kedy hladina kortizolu v krvi dosahuje vyššie čísla, telo sa zachová ku kofeínu odmietavo a jeho účinok v konečnom dôsledku potlačí. Pokiaľ si však „kávičkári“ doprajú šálku lahodného nápoja v ideálnom čase o 10:30 – približne vtedy začne účinok kortizolu klesať, dostanú zo svojej šálky doslova maximum.

Organizmus sa v tomto, pre pitie kávy ideálnom čase, už nebude voči hormónu správať odmietavo. Kofeínu teda nebude nič brániť v tom, aby zapôsobil na človeka naplno, píše portál dailymail.co.uk.


Otázkou však je, či sú ľudia ochotní meniť svoje zaužívané zvyky v prospech lepšieho účinku kávy. Káva sa totiž teší obľube nielen pre jej povzbudzujúci charakter, ale aj pre delikátnu a nenahraditeľnú chuť.Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 22. september 2023

horoskopy na dnes piatok 22 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 22. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Povinností bude priveľa, bez pomoci ich nezvládnete. Stretnete spriaznenú dušu, o ktorej ste ani netušili. Myslite na svoje fyzické aj duševné zdravie.

Býk 21.4. - 21.5.

Budete stáť pred dôležitým rozhodnutím, musíte reagovať pružne a rýchlo. Inak pustíte šancu pomedzi prsty. Vo finančných záležitostiach radšej pribrzdite.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pokúste sa nezaťahovať osobné spory do pracovných záležitostí. Vlastnou nerozvážnosťou môžete naštrbiť svoju doteraz bezchybnú profesionálnu povesť.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše návrhy budú prijímať s takým nadšením, s akým ste ani nerátali. Pokúste sa ponuku ešte rozšíriť. Nemyslite však len na to, ako ľahko prísť k zisku.Všetky Horoskopy pre Piatok 22. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie