• Dnes je: Nedeľa 24. októbra 2021 meniny má Kvetoslava

Americká vláda chce zabrániť zahraničnému obchodovaniu Sýrie s Damaskom tvrdými sankciami

Americká vláda chce zabrániť zahraničnému obchodovaniu Sýrie s Damaskom tvrdými sankciami

Sýria v súčasnosti bojuje so zhoršujúcou sa ekonomickou krízou.

17.6.2020 (Webnoviny.sk) - Americká administratíva uvalila na sýrsku vládu nové, tvrdé, ekonomické sankcie, ktorých cieľom je zabrániť zahraničnému obchodovaniu s režimom v Damasku. Sankcie nazvané Caesar Act majú prinútiť vládu prezidenta Baššára al-Asada, aby "zastavila vražedné útoky" proti civilistom a akceptovala pokojnú politickú zmenu. Zavedenie sankcií však sprevádzajú obavy, že už aj tak vážnu situáciu bežných Sýrčanov ešte viac sťažia.

Vojnou zmietaná krajina bojuje so zhoršujúcou sa ekonomickou krízou. Mena stráca na hodnote, zvyšujú sa ceny jedla a liekov, čo vyvolalo nebývalé protesty proti al-Asadovej vláde. Protestné scény na vládou ovládaných územiach nebolo vidieť od počiatočných dní občianskej vojny, ktorá sužuje krajinu posledné desaťročie. Konflikt si vyžiadal už viac než 380-tisíc obetí na životoch a 11 miliónov ďalších ušlo pred bojmi zo svojich domovov.

Nové sankcie z dielne americkej vlády sa týkajú každého subjektu alebo krajiny, ktoré budú obchodovať so sýrskou vládou alebo ju podporovať. Pomenované sú po vojenskom fotografovi s krycím menom Caesar, ktorý prišiel zo Sýrie s 52 275 snímkami dokumentujúcimi mučenie a umieranie vo vládnych väzniciach.

Viac k téme: ekonomická kríza, občianska vojna, sankcie

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie