• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Americká kazetová munícia už dorazila na Ukrajinu, môže im radikálne pomôcť

Americká kazetová munícia už dorazila na Ukrajinu, môže im radikálne pomôcť

Spojené štáty vysvetlili, že rozhodnutie poskytnúť Ukrajine kazetovú muníciu súvisí s nízkymi zásobami štandardných delostreleckých nábojov.

13.7.2023 (SITA.sk) - Ukrajina už zo Spojených štátov dostala kontroverznú kazetovú muníciu. Spravodajskej televízii CNN to vo štvrtok potvrdil ukrajinský generál. O dodaní americkej kazetovej munície pritom dosiaľ neinformovali.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Práve sme ich dostali, ešte sme ich nepoužili, ale môžu radikálne zmeniť (bojisko),“ povedal v rozhovore s Alexom Marquardtom zo CNN brigádny generál Oleksandr Tarnavskyj. „Nepriateľ tiež chápe, že získaním tejto munície budeme mať výhodu. Nepriateľ sa vzdá tej časti územia, kde je možné ju použiť,“ dodal veliteľ operácie spoločných síl Tavria.

O „oblastiach, kde sa môže použiť“ podľa Tarnavského rozhodne vyššie vedenie. Poznamenal pritom, že „je to veľmi silná zbraň“.

Rusi majú veľké obavy

Tarnavskyj tiež podľa CNN zdôraznil obmedzenia týkajúce sa použitia kazetovej munície a uviedol, že jej použitie je zakázané v husto obývaných oblastiach, aj keď sú obsadené ruskými silami. Spojené štáty predtým informovali, že majú písomné ubezpečenie od Ukrajiny, že muníciu nebudú používať v oblastiach s civilistami a že jej použitie budú sledovať pre prípadné odmínovacie operácie.

„Rusi si myslia, že ich budeme používať vo všetkých oblastiach frontu. To vôbec nie je pravda. Ale majú veľké obavy,“ doplnil Tarnavskyj.

Dodávky munície sú dočasné

Podľa amerického poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana sú jej dodávky dočasné.

„Keď (výroba) dosiahne úroveň, ktorá dokáže uspokojiť potreby Ukrajiny, potom nebude potrebné pokračovať v poskytovaní kazetovej munície,“ vyjadril sa v utorok, pričom odmietol uviesť časový harmonogram.

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena rozhodla o poskytnutí kazetovej munície v rámci nového balíka vojenskej pomoci. Prezident sa v televízii CNN vyjadril, že poskytnutie kontroverznej a mnohými krajinami zakázanej munície bolo „náročné rozhodnutie“, ale presvedčilo ho to, že Kyjev potrebuje muníciu pre svoju protiofenzívu voči Rusku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie