• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Američania „tlieskajú“ Slovensku za vyhostenie ruských diplomatov, konzuláty prešli kontrolou

Američania „tlieskajú“ Slovensku za vyhostenie ruských diplomatov, konzuláty prešli kontrolou

Traja ruskí diplomati musia Slovensko opustiť v prebehu týždňa.

11.8.2020 (Webnoviny.sk) - O vyhostení troch ruských diplomatov sa rozhodlo v priebehu minulého týždňa. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) Juraj Tomaga.

Dôvodom je, že podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

Za tento krok Spojené štáty americké (USA) „tlieskajú“ Slovensku, uviedla to hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová na Twitteri.

Došlo k zneužitiu víz

„Rozhodnutie o vyhostení padlo minulý týždeň a traja ruskí diplomati musia Slovenskú republiku opustiť v priebehu tohto týždňa,“ uviedol Tomaga. Mená príslušníkov diplomatickej misie však uviesť nemohol. MZVEZ sa rozhodovalo aj na základe informácií slovenských spravodajských zložiek.

Činnosť diplomatov bola podľa rezortu diplomacie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. „Navyše, došlo k zneužitiu vydaných víz na slovenskom Generálnom konzuláte v Petrohrade a v tejto súvislosti bol spáchaný závažný trestný čin na území iného členského štátu NATO a EÚ,“ uviedol Tomaga.

Šéf tlačového oddelenia ďalej zdôraznil, že Slovensko má záujem o rozvoj bilaterálnych vzťahov s Ruskom. „Avšak činnosť a pôsobenie ruských diplomatov v SR musí byť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch a obvyklými princípmi,“ uzavrel.

Slovenské konzuláty prešli hĺbkovou kontrolou

Občan Ruskej federácie, ktorý mal podľa medializovaných informácií falošnú identitu, dostal na slovenskom konzuláte v Petrohrade víza. Muž v žiadosti uviedol, že plánuje navštíviť ako turista Bratislavu, ubytovať sa v hoteli Falkensteiner a že z Petrohradu do Viedne odlieta už ďalší deň, preto potrebuje víza ihneď. Uviedol tiež, že žije na Bogatirskom prospekte 32, blok 2 v Petrohrade a že je stavebný inžinier.

Slovenský konzulát mu víza vydal do dvoch dní. Údaje v žiadosti však neboli pravdivé. Podieľať sa mal na príprave vraždy Gruzínca s čečenským pôvodom. Toho napokon v Nemecku vlani v auguste zavraždili. Atentát mala naplánovať ruská tajná služba FSB.

Šéf slovenskej diplomacie následne nariadil hĺbkovú kontrolu na slovenských zastupiteľských úradoch v Ruskej federácii. Tá však nebola úplne možná pre pandémiu koronavírusu a nemožnosti vycestovania vyšetrovacieho týmu, preto prebiehala virtuálnou formou. Pochybenie na slovenskej strane pri vydávaní víz sa nepreukázalo.

Viac k téme: vyhostenie diplomata

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie