• Dnes je: Sobota 12. júna 2021 meniny má Zlatko

Američania majú smartfóny na nahlasovanie nežiaducich účinkov vakcíny proti COVID-19. Ako to bude vyzerať u nás?

Američania majú smartfóny na nahlasovanie nežiaducich účinkov vakcíny proti COVID-19. Ako to bude vyzerať u nás?

Cenné na novom nástroji je najmä to, že vedie priamo k občanom a dokáže tak pozbierať dáta z rôznych prostredí, v ktorých sa budú podávať aj rôzne druhy vakcín.

Američania vyvinuli nový nástroj pre smartfóny na sledovanie vedľajších účinkov vakcíny proti koronavírusu.

Pomocou tzv. v-safe, nástroja textových správ, môžu ľudia v reálnom čase nahlásiť nežiadúce účinky vakcíny, príznaky alebo, naopak, jej neúčinnosť.

Na základe hlásenia by mali byť následne telefonicky kontaktovaní. Niektorí americkí odborníci z oblasti zdravotníctva či technológií však upozorňujú, že hackeri alebo antivakcinační aktivisti môžu softvér zneužiť na zasielanie nepravdivých alebo zavádzajúcich správ.

Obavy úradníkov

Zavedenie systému v-safe medzi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a pracovníkov verejného zdravotníctva rovnako vyvolalo obavy. Dôvodom je, že doteraz mali len malú príležitosť vidieť, ako systém funguje.

Úradníci z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) priznávajú, že voči tomu majú nastavené isté ochranné opatrenia, ktorých použitie však „zaberá čas“. Ten by mohli využiť radšej na prešetrovanie skutočných nežiaducich účinkov.


Cenné na novom nástroji je najmä to, že vedie priamo k občanom a dokáže tak pozbierať dáta z rôznych prostredí, v ktorých sa budú podávať aj rôzne druhy vakcín.

Hlásiť môže ktokoľvek

Softvér má tiež vylepšiť zabehnuté systémy monitorovania bezpečnosti vakcín, vrátane jedného, ktorý prevádzkuje CDC a americká Správa potravín a liečiv (FDA).


Tento tridsať rokov starý systém, známy ako Systém hlásenia nežiaducich účinkov vakcín (VAERS), je systémom včasného varovania, ktorý tiež zhromažďuje informácie o možných nežiaducich účinkoch alebo zdravotných problémoch po očkovaní.

Akúkoľvek reakciu na lieky môže nahlásiť ktokoľvek. Vrátane poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, pacientov a zástupcov pacientov, akými sú opatrovatelia či právnici.

Stačí smartfón

Systém v-safe funguje tak, že pacienti po vakcinácii dostanú informačný list s QR kódom, ktorý predstavuje elektronický vstup do systému podávania správ. Z procesu sa tak vynechávajú ordinácie aj byrokracia, stačí jednoducho smartfón.


Avšak, ktokoľvek, kto získa prístup ku QR kódu, zo strateného informačného listu alebo z fotografie zverejnenej na sociálnych sieťach, by mohol mať prístup do systému a podať nepravdivé správy o svojich skúsenostiach s vakcínou.


Riešením sú podľa zodpovedných následné telefonáty vyškoleného personálu. Vedia si vyžiadať ďalšie informácie o danej osobe, ako aj lekárske záznamy, pre posúdenie prípadu. To by malo zabrániť zneužívaniu. Tvorcovia však ešte stále pracujú na detailoch.

Slovenské reálie

Na Slovensku majú podozrenia na nežiaduce účinky liekov zákonnú povinnosť hlásiť zdravotnícki pracovníci a držitelia rozhodnutí o registrácii, teda farmaceutické spoločnosti.


Ako doplnila Magdaléna Jurkemíková, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), túto možnosť majú aj samotní pacienti či ich rodinní príslušníci.


Aktuálny systém nahlasovania nežiaducich účinkov však zďaleka nie je taký jednoduchý, ako v-safe. Informácie musia byť veľmi podrobné a spätná väzba zrejme takisto nebude na takej úrovni, vzhľadom na absenciu call-centra.

Ako to funguje

Podozrenia na nežiaduce účinky sa hlásia aj Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), pričom informácie o tom, ako ich nahlásiť sú aj súčasťou príbalových letákov.


Pacient alebo jeho rodinný príslušník či opatrovateľ by mal nahlásiť podozrenie s čo najpresnejšími a najpodrobnejšími informáciami. Dôležitý je aj kontakt na odosielateľa hlásenia, aby v prípade potreby mohol doplniť ďalšie údaje.

Treba uviesť hlavne informácie týkajúce sa pacienta, ako sú iniciály, pohlavie či dátum narodenia, ale aj podávaného podozrivého lieku, v tomto prípade vakcíny.

Bude slovenská aplikácia?

Ďalej treba opísať nežiaducu reakciu, jej závažnosť a kedy vznikla, respektíve či trvá alebo už odznela. ÚVZ zaujímajú aj informácie o anamnéze pacienta, teda či súbežne užíva iné lieky a podobne.

Či sa spustenie podobného systému ako v Spojených štátoch či nejakého iného druhu aplikácie na Slovensku nechystá nie je známe. Dá sa však predpokladať, že skôr nie.


ÚVZ komunikáciu na túto tému smeruje na ŠÚKL, ten nič také nespomína. Na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na otázky portálu vZdravotníctve.sk neodpovedali.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie