• Dnes je: Utorok 02. marca 2021 meniny má Anežka

Ambulantné sestry odmietajú kritiku, zovšeobecňovanie za pochybenia je nespravodlivé

Ambulantné sestry odmietajú kritiku, zovšeobecňovanie za pochybenia je nespravodlivé

Zovšeobecňovanie problematiky nedostupnosti ambulantnej zdravotnej starostlivosti na celý ambulantný sektor je neobjektívne a nespravodlivé voči tým, ktorí pracujú obetavo a s vysokým nasadením.

Výzva žilinskej nemocnice

V reakcii na výzvu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline to uviedla predsedníčka Odbornej sekcie ambulantných sestier a pôrodných asistentiek Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Zuzana Gavalierová.

FNsP Žilina zverejnila spomínanú výzvu ako reakciu na zvyšujúce sa množstvo pacientov hospitalizovaných v kritickom stave. Obrátila sa na tých ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí počas pandémie ochorenia COVID-19 prestali ordinovať či obmedzili poskytovanie zdravotnej starostlivosti, aby opätovne zabezpečili plnohodnotnú činnosť svojich ambulancií.

Nástroje na posúdenie činnosti ambulantných lekárov

Podľa Gavalierovej v súčasnosti existujú nástroje na objektívne a precízne posúdenie činnosti ambulantných lekárov na základe počtu hodín, keď lekár je pripojený k elektronickému systému, či na základe počtu ošetrených pacientov. „Kontrolné mechanizmy, ktoré majú k dispozícii vyššie územné celky ako zriaďovatelia dotknutých ambulancií je potrebné naplno využívať a v prípade opodstatnenosti aj použiť sankcie voči tým, ktorí nedodržiavajú ordinačné hodiny či pracovnú dobu, prípadne na základe sťažností pacientov. Preto apelujeme na zdravotnícky odbor úradu samosprávneho kraja, aby si konal svoje povinnosti a riešil adresne sťažnosti pacientov či zdravotníckych zariadení voči tým, ktorých sa to týka,“ poznamenala Gavalierová.

Zovšeobecňovanie pochybení na celý ambulantný sektor podľa nej iba zhoršuje aktuálnu situáciu. „Takéto vyjadrenia eskalujú úzkosť až paniku, zvlášť u osôb psychicky labilných. Už dnes vidíme v praxi dopady vo forme toho, že pacienti volajú, aby si urobili zásoby liekov pre prípad, že ambulancie nebudú ordinovať a verbalizujú svoj nepokoj a frustráciu,“ podotkla Gavalierová.

Ambulanciám chýba pre COVID-19 personál, zanedbávanie pacientov odmietajú

Matovičova vláda uštedrila zdravotníkom ďalšiu facku, praktické sestry nahradia zdravotnícki asistenti

Seniori s COVID-19 predstavujú pre nemocnice nový problém. Môže za to nariadenie ministerstva zdravotníctva

Najčastejšie otázky o očkovaní proti COVID-19. Kedy na mňa príde rad a môžem vakcíny kombinovať?

Všetko o vakcínach proti COVID-19. Ktorá je najúčinnejšia a aké sú ich nežiaduce účinky?

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie