• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Ambulantné pohotovosti sú často zneužívané, po odborároch žiada zvýšenie poplatkov aj asociácia nemocníc

Ambulantné pohotovosti sú často zneužívané, po odborároch žiada zvýšenie poplatkov aj asociácia nemocníc

Zneužívanie ambulantných pohotovostí je na Slovensku veľký problém a riešenie je nastaviť poplatky.

Tlak na zvýšenie poplatkov za využívanie detských pohotovostí stúpa. Po Lekárskom odborovom združení (LOZ) prišla s takouto požiadavkou aj Asociácia nemocníc Slovenska (ANS).

Ako na tlačovej konferencii po rokovaní na ministerstve zdravotníctva uviedol prezident ANS Marián Petko, približne 30 až 40 percent ambulantnej pohotovostnej služby sa zneužíva.

Pohotovosti sú preťažované

„Ambulancia pohotovostnej služby sa využíva pacientmi nadmerne. Často využívajú, že nemusia ísť ráno ku svojim lekárom. Ambulancie pohotovostnej služby sú tak preťažované,“ zdôraznil šéf ANS.

Žiada preto rezort zdravotníctva, aby sa zmenou príslušnej legislatívy zvýšili poplatky na využívanie pohotovostí zo súčasných dvoch eur aspoň na 10 eur.


Ak by bol pacient následne hospitalizovaný, poplatok za využitie pohotovosti by sa mu vrátil. Na ťažko zdravotne postihnutých a darcov krvi by sa mali podľa Petka vzťahovať znížené poplatky.


„Potom môžeme od októbra do decembra sledovať, či od 20:00 do 22:00 nastane výrazný pokles počtu pacientov na pohotovostiach,“ povedal.

Skrátenie ordinačných hodín

ANS je následne podľa neho pripravená rokovať o tom, že by sa od budúceho roka mohli skrátiť ordinačné hodiny na pohotovostiach z 22:00 na 20:00.


„Musí sa ukázať, že je to pravda, pretože sledovať ambulantnú pohotovostnú službu v lete, keď je pacientov logicky menej, sa nám zdá nekorentné,“ dodal.


Zvýšenie poplatkov za využívanie pohotovostí presadzujú aj lekárski odborári. „Zneužívanie ambulantných pohotovostí je na Slovensku veľký problém a riešenie je nastaviť poplatky,“ uviedol na minulotýždňovej tlačovej besede predseda LOZ Peter Visolajský. Tie v súčasnosti dosahujú dve eurá, čo považuje šéf LOZ za nedostatočné.


Ak by sa podľa neho poplatky za využívanie pohotovostí zvýšili, zabránilo by sa tým ich zneužívaniu a súčasne by to bolo v prospech pacientov, ktorí služby pohotovostí reálne potrebujú.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie