• Dnes je: Sobota 12. júna 2021 meniny má Zlatko

Ambulanciám chýba pre COVID-19 personál, zanedbávanie pacientov odmietajú

Ambulanciám chýba pre COVID-19 personál, zanedbávanie pacientov odmietajú

Priamo v Žilinskom okrese je zatvorených 13 ambulancií.

Obviňovanie zo zanedbávania pacientov považuje Slovenská spoločnosť všeobecných praktických lekárov (SSVPL) za zovšeobecňujúce a zavádzajúce.

Spoločnosť vo svojom vyhlásení upozorňuje, že všeobecní praktickí lekári pre dospelých patria v súčasnej kritickej situácii k najviac exponovaným zdravotníckym odborníkom.

Rovnako ako ostatní zdravotníci v súčasnosti tiež pracujú na hraniciach svojich možností. Spoločnosť sa preto ohradzuje voči medializovaným informáciám o zanedbávaní ambulantnej starostlivosti.

Ambulancie majú personálne problémy

Prezident spoločnosti Peter Makara poukazuje na to, že vyhlásenie lekárov z nemocnice v Žiline sa zovšeobecnilo na ambulantný sektor v celej krajine. Pritom podľa dostupných informácií zo Žilinského kraja neposkytovalo k 14. januáru ambulantnú starostlivosť 41 ambulancií z celkového počtu 1 424.


Priamo v Žilinskom okrese je zatvorených 13 ambulancií. Treba pritom podľa Makaru brať do úvahy aj fakt, že niektoré ambulancie majú personálne problémy pre ochorenie COVID-19 u lekárov či sestier, niektorí sú v karanténe a ostatní lekári musia chýbajúcich kolegov zastupovať, čím sa počet pacientov jedného lekára neraz zdvojnásobuje.

„Hľadanie vinníkov existujúcich problémov, ale najmä generalizácia ojedinelých skúseností na celý sektor však riešeniu problémov ani k zlepšovaniu situácie v prospech pacientov neprospieva,“ doplnil.

Lekári sú pripravení na plnenie výziev

„Za všetkých všeobecných praktických lekárov ubezpečujem našich kolegov, ale aj pacientov, že v našich ambulanciách robíme všetko, čo sa robiť dá, pri zvládaní pandémie sme pripravení, tak ako doteraz, prijímať ďalšie výzvy a namiesto konfrontácie sme pripravení ku konštruktívnej spolupráci,“ uzavrel prezident SSVPL.


Fakultná nemocnica v Žiline koncom minulého týždňa apelovala na ambulantných lekárov, aby opätovne zabezpečili plnohodnotnú činnosť svojich ambulancií. K tejto výzve sa pridalo na sociálnej sieti aj Ministerstvo zdravotníctva SR.


Lavrík a predstavitelia kultúrnej obce napísali premiérovi list, upozorňujú ho najmä na jeho komunikačný štýl

Čo nám lockdown vzal: Návrat do normálu môže byť náročný pre dospelých, deti aj zvieratá, tvrdí psychologička

Koronavírus bude hýbať svetom aj v novom roku, sociológ však očakáva postupnú stabilizáciu

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie