Mychajlo Podoľak reagoval na výzvu čínskeho osobitného predstaviteľa pre euroázijské záležitosti Li Chueja na prímerie na Ukrajine.
Akýkoľvek „kompromisný scenár“ by sa rovnal priznaniu porážky demokracie, vyhlásil Zelenského poradca

26.5.2023 (SITA.sk) - Akýkoľvek „kompromisný scenár“, ktorý nepredpokladá oslobodenie všetkých území Ukrajiny, by sa rovnal priznaniu porážky demokracie, víťazstvu Ruska, zachovaniu Putinovho režimu a v dôsledku toho prudkému nárastu konfliktov v globálnej politike.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
V reakcii na výzvu čínskeho osobitného predstaviteľa pre euroázijské záležitosti Li Chueja na prímerie na Ukrajine prostredníctvom „uznania okupovaných ukrajinských území za ruské", sa tak vyjadril poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.
The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na západných predstaviteľov oboznámených s rokovaniami Li Chueja v európskych metropolách uviedol, že čínsky vyslanec sa zrejme pokúšal presvedčiť svojich európskych partnerov, aby vyzvali na prímerie na Ukrajine a uznali okupované ukrajinské územia za patriace Rusku.
Podoľak vo svojej reakcii prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter zároveň upozornil, že toto všetko je vytúženým snom Ruska. „Otázka je rečnícka: Prečo jednotliví verejní aktéri stále hrajú ruský mediálny scenár a predlžujú konflikt?," poznamenal.
Najčítanejšia najnovšia správa
Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.
Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.
„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.
Financovanie banálnych vyšetrení
Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.
„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.
Preventívne prehliadky
Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.
„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.
Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.