• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Aký príjem budú Slováci potrebovať na dôchodku? Oproti súčasným penziám sú očakávania väčšie o stovky eur

Aký príjem budú Slováci potrebovať na dôchodku? Oproti súčasným penziám sú očakávania väčšie o stovky eur

Za najdôležitejšie výhody III. piliera považujú sporitelia príspevok zamestnávateľa, dedenie nasporených úspor, daňovú úľavu a výnosovosť sporenia.

Ľudia žijúci na Slovensku očakávajú, že na dôchodku budú potrebovať výrazne vyšší príjem, ako je súčasná realita.

Ako uviedol Marcel Haniš z Doplnkovej dôchodkovej spoločnosti Tatra banky, aktuálny reprezentatívny prieskum o dôchodkoch ukázal, že naša predstava o potrebnom príjme na dôchodku je až o 61 % vyššia ako súčasná realita.

Priemerný dôchodok je 576 eur

Ľudia očakávajú, že budú na dôchodku potrebovať v priemere príjem 930 eur. Napriek výraznému zvýšeniu starobných dôchodkov o 11,3 % zo začiatku tohto roka, je aktuálna priemerná výška dôchodkov na Slovensku len 576 eur.

Spomedzi finančných produktov určených na dôchodkové zabezpečenie dominujú druhý pilier a tretí pilier.


Za najdôležitejšie výhody III. piliera považujú sporitelia príspevok zamestnávateľa, dedenie nasporených úspor, daňovú úľavu a výnosovosť sporenia.


Z prieskumu ďalej vyplýva, že na dôchodok si aktuálne sporí 63 % mužov a 61 % žien, pričom až 17 % žien a 11 % mužov deklaruje, že s dôchodkovým sporením plánujú začať.

Odhady úspor sa zreálnili

V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa zreálnila výška úspor, ktorú budeme na dôchodku potrebovať.


Respondenti odhadujú, že si na dôchodok budeme potrebovať nasporiť v priemere 94-tisíc eur, čo predstavuje nárast oproti minulému roku až o 28-tisíc eur.


Veľké rozdiely pri dôchodkovom sporení boli z pohľadu výšky príjmu. V príjmovej kategórii nad 1 500 eur v čistom si sporí na dôchodok až 79 % ľudí. Pričom u ľudí s príjmom do 1 000 eur je to len niečo viac ako polovica respondentov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie