• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Akú úroveň radiácie mohli schytať ruskí vojaci v Černobyle? Podľa riaditeľa elektrárne sa to nedá určiť

Akú úroveň radiácie mohli schytať ruskí vojaci v Černobyle? Podľa riaditeľa elektrárne sa to nedá určiť

Riaditeľ jadrovej elektrárne v Černobyle uviedol, že nie je možné určiť stupeň radiácie, ktorému boli ruské jednotky vystavené pri okupácii územia. Informuje o tom spravodajský web CNN.

Valerij Sejda vo vyhlásení na telegramovom kanáli Enerhoatomu, štátneho prevádzkovateľa ukrajinských jadrových elektrární, uviedol, že „na území samotnej elektrárne okupanti nič nevykopali“, no hustý prach, ktorý sa zdvihol pri prechode vozidiel, mohol cez pľúca vniknúť do ich organizmov.

Sejda dodal, že nie je jasné, čo robili Rusi v kontaminovanej oblasti v Červenom lese, a je podľa neho možné, že tam mohli byť vystavení značnému žiareniu, keď tam kopali alebo zakopávali.

Ruskí vojaci opúšťajú jadrovú elektráreň Černobyľ, údajne dostali dostali „značné dávky radiácie"

Ruskí vojaci opúšťajú jadrovú elektráreň Černobyľ a smerujú k ukrajinskej hranici s Bieloruskom. Tvrdí to ukrajinská národná spoločnosť na výrobu jadrovej energie Enerhoatom, podľa ktorej sa tiež ruské sily pripravujú opustiť neďaleké mesto Slavutyč, kde žijú zamestnanci elektrárne.


Enerhoatom tiež informoval o potvrdení správ o tom, že Rusi vykopali zákopy v Červenom lese obklopujúcom elektráreň v rámci tamojšej uzavretej zóny a dostali „značné dávky radiácie“. Ruskí vojaci „spanikárili z prvých prípadov ochorenia“, ktoré sa prejavili veľmi rýchlo a začali sa pripravovať na odchod, uviedol. Agentúra AP upozorňuje, že toto tvrdenie sa nedá nezávisle overiť.


Rusi podľa Enerhoatomu podpísali dokument potvrdzujúci odovzdanie jadrovej elektrárne, ktorý tiež uvádza, že administratíva zariadenia nemá žiadne sťažnosti na ruských vojakov, ktorí ho „strážili“.

Rusi zničili laboratórium v Černobyle, v rukách nepriateľa tak skončili vysoko aktívne vzorky

Ruské vojenské sily zničili nové laboratórium v jadrovej elektrárni v Černobyle, ktoré okrem iného pracuje na zlepšení nakladania s rádioaktívnym odpadom.

Uviedla to v utorok ukrajinská štátna agentúra zodpovedná za uzavretú zónu v Černobyle.


Ruská armáda získala kontrolu nad odstavenou elektrárňou na začiatku vojny. Laboratórium za 6 miliónov eur, postavené s podporou Európskej komisie, otvorili v roku 2015.


„Laboratórium obsahovalo vysoko aktívne vzorky a vzorky rádionuklidov, ktoré sú teraz v rukách nepriateľa, no dúfame, poškodia jeho a nie civilizovaný svet,“ uviedla agentúra vo svojom vyhlásení.

Rusko odmietlo vylúčiť použitie jadrových zbraní, nasadí ich vraj len v jednom prípade

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok v rozhovore pre CNN odmietol vylúčiť použitie jadrových zbraní s tým, že budú použité iba v prípade „existenčného ohrozenia“ Ruska. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Americký Pentagon odsúdil vyhlásenie ako neuvážené a povedal, že „toto nie je spôsob, akým by zodpovedná jadrová veľmoc mala konať“.

V okolí jadrovej elektrárne v Černobyle prestali fungovať monitory radiácie

Zariadenia na kontrolu radiácie v okolí ukrajinskej jadrovej elektrárne Černobyľ prestali fungovať. Uviedol to ukrajinský úrad pre jadrovú reguláciu, podľa ktorého tiež v regióne už nie sú k dispozícii hasiči na ochranu lesov zasiahnutých desaťročiami rádioaktivity v čase otepľujúceho sa počasia.


Černobyľská jadrová elektráreň, ktorá bola v roku 1986 dejiskom najhoršej jadrovej havárie na svete, je od 24. februára pod kontrolou ruských síl. Kombinácia rizík by mohla podľa vyhlásenia úradu predstavovať v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch „značné zhoršenie“ schopnosti kontrolovať šírenie radiácie nielen na Ukrajine ale aj za jej hranicami.


Vedenie jadrovej elektrárne v nedeľu informovalo, že 50 zamestnancov, ktorí tam pracovali nepretržite od prevzatia kontroly Rusmi, vystriedali.


Správa Ruskej tajnej služby FSB: Rusko môže vojnu len rôznymi spôsobmi prehrať, čaká ho katastrofa


Danko chce nechať celý konflikt na Rusov a Ukrajincov, súhlasí s Orbánom a zbrane by im neposielalInvázia na Ukrajine už ukazuje svoje prvé negatívne dopady, analytik varuje pred výpadkami niektorých surovín z RuskaPutin by mal skončiť za mrežami, tvrdí posledný žijúci prokurátor z Norimberského procesu


Putinovi nejde len o Doneck a Luhansk či Krym, podľa politológa nedokáže fyzicky kontrolovať získané oblasti UkrajinyNajčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie