• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Aktivisti chcú spomaliť centrum Bratislavy, žiadajú zóny s maximálnou rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu

Aktivisti chcú spomaliť centrum Bratislavy, žiadajú zóny s maximálnou rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu

Aktivista meria rýchlosť účastníkom dopravy počas aktivity Organizácie Greenpeace Slovensko, iniciatívy Znepokojené matky a občianskeho združenia Cyklokoalícia pri príležitosti vydania reportu o Udržateľnej mobilite v Bratislave.

Environmentálni aktivisti žiadajú zvýšenie bezpečnosti na cestách a zavedenie opatrení na spomalenie dopravy v Bratislave.

Organizácie Greenpeace Slovensko, Znepokojené matky a Cyklokoalícia to uviedli v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová. Bezpečnosť ľudí v centre Bratislavy podľa nich môžu zvýšiť zóny s maximálnou povolenou rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu.

Organizácie v stredu ráno spoločne merali rýchlosť na Vajanského nábreží v Bratislave. Cieľom aktivity bolo upozorniť vedenie hlavného mesta na potrebu zón s maximálne 30-kilometrovou rýchlosťou. Na miestach vhodných pre zriadenie zón podľa aktivistov vodiči často porušujú predpísanú rýchlosť. To potvrdilo aj dnešné meranie, počas ktorého organizácie namerali jednému z vozidiel v centre rýchlosť 92 kilometrov za hodinu.

„Väčšina ulíc v Bratislave je vhodná na realizáciu zón 30 s prvkami dopravného upokojovania rovnako, ako to vidíme v iných mestách, kde funguje doprava a život mesta oveľa lepšie. Týmto spôsobom sa pomerne rýchlo dá dosiahnuť zlepšenie bezpečnosti pre všetky obyvateľky a obyvateľov v krátkodobom horizonte,“ povedala Kristína Griačová z občianskeho združenia Cyklokoalícia.

Podľa aktivistov Bratislavu roky trápi vysoká úmrtnosť chodcov, znečistené ovzdušie a zvyšujúci sa počet áut na cestách. Dopravná situácia v Bratislave a na Slovensku patrí dlhodobo medzi najhoršie v Európskej únii. Na problém a absenciu dlhodobej vízie poukazujú aj zahraniční experti v reporte o udržateľnej mobilite v Bratislave, ktorý dnes organizácie odovzdali námestníčke primátora mesta Lenke Antalovej Plavúchovej.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie