• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Akrobatická lyžiarka Eileen Gu si v Pekingu vybojovala druhé zlato. Olympiáda mi zmenila život, tvrdí

Akrobatická lyžiarka Eileen Gu si v Pekingu vybojovala druhé zlato. Olympiáda mi zmenila život, tvrdí

Eileen Gu sa na rodila v USA, no reprezentuje Čínu.

18.2.2022 (Webnoviny.sk) - Stále iba 18-ročná akrobatická lyžiarka Eileen Gu v piatok triumfovala na U-rampe a vybojovala si už druhé zlato na ZOH 2022. Americká rodáčka, ktorá reprezentuje Čínu si pod piatimi kruhmi v Pekingu vybojovala dovedna tri medaily, keď strieborná bola v slopestyle.

V piatkovej súťaži na U-rampe si ďalšie dva cenné kovy vybojovali Kanaďanky - striebro získala Cassie Sharpeová a bronz Rachael Karkerová.

Olympiáda Gu zmenila život

Mladej športovkyni preteky vyšli dokonale, súperky za ňou od úvodu zaostávali. Na triumf by jej stačilo aj 93,25 bodu z prvej finálovej jazdy, no v druhej sa však zlepšila na 95,25 bodu.

Viac o téme: Zimná olympiáda v Pekingu 2022

"Z výsledku som nadšená, išla som najlepšie, ako som vedela. Boli to pre mňa dva veľmi náročné týždne. Ak by mi niekto povedal, že v Pekingu získam tri cenné kovy, neverila by som mu. Táto olympiáda zmenila môj život," uviedla dojatá čerstvá Eileen Gu.

Medailistka pusunula šport na novú úroveň

Celý tím mladej freestylistky cítil enormný tlak, keďže reprezentovala krajinu organizátorov ZOH, z ktorej pochádza jej matka. Vyrovnala sa s tým výborne a odpoveďou sú tri medaily na jej krku.

"Tento šport posúva na novú úroveň. Motivuje ma, aby som sa stále zlepšovala," povedala na adresu piatkovej víťazky Britka Zoe Atkinová, ktorá skončila deviata.

Strieborná Sharpeová prežila peklo

Zlato z Pjongčangu obhajovala Sharpeová, ktorá však pekinské striebro berie všetkými desiatimi. "Môj roztrhnutý väz v kolene mi spôsobil celoročné peklo. Cítim sa tak šťastne, že to neviem ani opísať," poznamenala držiteľka dvoch malých glóbusov vo Svetovom pohári.

"S Cassie sme počas tých rokov často zdieľali pódium a ja som veľmi šťastná, že sme na ňom aj teraz spolu," povedala bronzová Karkerová.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie